Ağırdır: Muhalefet Kürtleri ve solu görüşmelere dahil etmeli

Ağırdır: Muhalefet Kürtleri ve solu görüşmelere dahil etmeli

 

 

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 6 muhalefet partisinin “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” görüşmelerini değerlendirerek, “yapısal reformlar hedefi varsa bu ilkeler manzumesine ülkedeki Kürtleri de sol fikriyatın temsilcilerinin de dahil etmeli” dedi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, muhalefetin parlamenter sistem görüşmelerini, iktidarın toplumsal muhalefete verdiği sert tepkiyi, 2023’e giden yolda iktidar ve muhalefetin stratejisini T24’e değerlendirdi.

Ağırdır, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski gücünü geri kazanmasının imkansız olduğunu söyledi. Ağırdır, 6 muhalefet partisinin “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” üzerine anlaşmanın sadece uzlaşma ile kalmasının gerçek bir değişimi sağlamayacağını söyledi. Ağırdır, yapılan toplantıda HDP ve sol fikriyattan bir yapı olmamasını da eleştirdi.

Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa vaadi ile seçime gidebileceğini söyleyen Ağırdır, geçmişte yaşanan seçimlere de benzer vaatler yapıldığını anımsattı. Bu kez yeni bir anayasa vaadinin çalışacağını düşünmediğini söyleyen Ağırdır, AKP’nin artık çılgın projelerin de sonuna geldiğini ifade ederek “AKP’nin işi de Erdoğan’ın işi de kolay değil” dedi.

‘ERDOĞAN ESKİ SİHRİNİ ÜRETMESİ İMKANSIZ’

AKP’nin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gerçekler ve sorunlarla ilişkisinin eskisi gibi olmadığını söyleyen Ağırdır, şöyle konuştu: “En az 600 bin evde yurt meselesi konuşuluyor ama iktidarın sözcüleri, Erdoğan da Devler bey de ‘yurt sorunu yok, bunu diyenler teröristler’ diyor. Bu hakikatle ilişkinin bozulması ve 1 milyonu aşkın insanın güncel bir derdini yok saymaktır. İnsanların kendi derdi var ama ülkeyi yönetenler böyle bir problem yoktur diyor. İşsizlik meselesinde enflasyon meselesinde de bu böyle. Dolayısıyla bütün bu handikapları nedeniyle iktidarın yeniden eski gücüne kavuşması ya da Erdoğan’ın eski sihrini yeniden üretmesinin neredeyse imkansız yakın olduğunu söylemek mümkün.”

KÜRTLER VE SOL FİKRİYATTA OLMALI

Muhalefetin ittifaklar ve parlamenter sistem görüşmelerinde Kürtlere ve sol fikriyatın temsilcilerine yer verilmemesinin doğru olmadığını söyleyen Ağırdır, “Muhalefetteki ittifakın bunu demokrasi hareketine çevirme ve yapısal reformlar hedefi varsa bu ilkeler manzumesine ülkedeki Kürtleri de sol fikriyatın temsilcilerinin de dahil etmeli. Bütün reformları yapacak bir siyasi güç hedefleniyorsa o zaman Kürtlerin de sol fikriyatın temsilcilerinin de bu ittifakın içinde olmasından başka bir yol yoktur” diye belirtti.

MUHALEFET ŞİMDİLİK SAĞDAN BESLENİYOR

Muhalefetin seçimi kazanması durumunda sadece sistemi değil, zihniyeti, kurumları, kuralları da değiştirmesi gerektiğini dile getiren Ağıdır, “Muhalefetin ana karakteri şimdilik daha sağ bir karakterden besleniyor. Buradan bakınca yetmez diye düşünüyorum ama gelinen noktanın önemli olduğunu düşünüyorum. Kaosun gözünde bekliyoruz. Muhalefet farklılar ve çoğulculuktan bakmaz ise seçimi kazanabilir ama bu değişim daha büyük ve yeni kaoslar da üretebilir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.