Dicle Haber Ajansı

HDP: Direnen Boğaziçi öğrencilerinin yanındayız

HDP: Direnen Boğaziçi öğrencilerinin yanındayız
694
06 Ocak 2021 - 14:43

Boğaziçi Üniversitesi’ne “kayyım rektörü” protesto eden öğrenci ve akademisyenlere destek açıklaması yapan HDP, “Üniversite fikrini ve değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamaya karşı direnen Boğaziçi öğrencisi, öğretim üyesi ve tüm çalışanlarının yanındayız” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Eş Sözcüsü Ender Öndeş, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması ve buna karşı akademisyen ve öğrencilerin protesto eylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Üniversitelerin insan, toplum ve doğa yararına hakikat arayıcılığı yaptığına dikkat çekilen açıklamada, “Hakikat arayıcılığı özerk bir yapıyı ve özgür bir iklimi, demokratik bir anlayışın hâkimiyetini gerektirir. Kimler tarafından yönetileceğinin üniversitenin kendisi ve tüm bileşenleri tarafından karar verilmesi demek olan özerklik ilkesinin hayata geçirilmesi, özgürce bilim yapılacak, araştırma yapılacak bir kültürün yaratılması için olmazsa olmaz bir gerekliliktir” denildi.

‘ÜNİVERSİTELER SALDIRI ALTINDA’

Üniversite fikriyatı ve kurumsal yapının ağır bir saldırı altında olduğu kaydedilen açıklamada, “İktidarda olan tekçi zihniyet uzun bir zamandır üniversiteleri kendisine bağlı bir alan olarak yeniden inşa etmeyi hedef olarak önüne koymuş durumdadır. Bu saldırı çok yönlüdür. Son örneği kamuoyu tarafından yakından takip edilen rektör atamaları ile karşımıza çıkmıştır. Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi bileşenleri 2021 yılının ilk gününe öğretim üyelerinin, öğrencilerin ve diğer üniversite çalışanlarının hiçbirinin görüşü alınmadan Saray’dan atanan rektörler haberiyle uyandı” ifadelerine yer verildi.

‘DİRENENLERİN YANINDAYIZ’

Yapılan atamaya karşı öğrencilerin, öğretim üyeleri ve mezunlarının gösterdiği demokratik tepkinin polis baskısıyla ortadan kaldırılmaya çalışıldığının altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenci tepkileri polis şiddetiyle bastırılmaya çalışıldı. 4 Ocak günü salgına rağmen öğrencilerin kayyım atamasını protesto etmek için üniversitede toplanması üzerine öğrencilere polis saldırdı, gözaltılar oldu. 5 Ocak sabahı İstanbul’da 13 ilçede evlere baskın yapılıp 28 öğrenci gözaltına alındı. Öğretim üyeleri Rektörlük devir teslim işlemi yapıldığı sırada cübbeleriyle Rektörlük binası önünde toplanıp, binaya sırtlarını dönerek durumu protesto ettiler, öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep ettiler. Üniversite biat etmiyor. Protestolar bitmedi, devam ediyor. Üniversite fikrini ve değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamaya karşı direnen Boğaziçi öğrencisi, öğretim üyesi ve tüm çalışanlarının yanındayız. Halkların Demokratik Partisi olarak bu mücadeleyi destekliyor, gözaltına alınan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

İstanbul masaj salonları İzmir masaj salonları Ankara masaj salonları Antalya masaj salonları Balıkesir masaj salonları Bursa masaj salonları Konya masaj salonları Hatay masaj salonları Diyarbakır masaj salonları Çanakkale masaj salonları Tekirdağ masaj salonları Antalya masaj salonları Ankara masaj salonları Samsun masaj salonları Bursa masaj salonları Konya masaj salonları Balıkesir masaj salonları