Kürtçenin silinmesine tepki: AKP ile kayyım zihniyeti birdir

Kürtçenin silinmesine tepki: AKP ile kayyım zihniyeti birdir

AKP’li Artuklu Belediyesi’nin köylerin Kürtçe isimlerinden X, W ve Q harflerini çıkarmasına tepki gösteren HDP’li meclis üyesi Mehmet Ali Amak, AKP zihniyeti ile kayyımın zihniyetinin aynı olduğunu belirterek, tabelaların bir an önce düzeltilmesini istedi.

Mardin’in AKP’li Artuklu Belediyesi Aralık ayı içinde ilçeye bağlı köylerin isim ve yön tabelalarını yenileme çalışması başlattı. Çalışma kapsamında yapılan yeni tabelalarda köylerin Kürtçe isimlerini de ekleyen belediye, X, W ve Q harflerine yer vermeyerek Türkçe karakterler kullandı. Kürtçede olmayan “Ğ” harfinin de kullanıldığı tabelalarda X, W ve Q harfleri yerine H, V ile K harfleri kullanıldı. Kamuoyunun tepkisi üzerine açıklama yapan Artuklu Belediyesi, “Tabelalarda yanlışlık varsa” ifadesini kullanarak, Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün akademisyenlerinden destek alarak, tabelaları düzelteceğini açıkladı.

Ancak aradan geçen zamana rağmen tabelalarda bir değişiklik olmazken, Artuklu Belediyesi’nin HDP’li Belediye Meclis grubu da konuyu 2021 yılının ilk Meclis toplantısına taşıdı. Konuya dair HDP Artuklu Belediye Meclis Eş Sözcüsü Mehmet Ali Amak, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

‘BASİT BİR ŞEKİLDE DÜZELTİLEBİLİR’

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimine geçmesinin ardından ilk defa Kürtçe ve Türkçe tabelaların yerleştirildiğini hatırlatan Amak, belediyelere 2016 yılında kayyım atanmasının ardından çok sayıda tabelanın kaldırıldığını belirtti. Kayyım döneminde yeniden yerleştirilen tabelaların sadece Türkçe konulduğunu belirten Amak, kimi tabelalara dokunulmadığı için Kürtçe yazımlarının doğru şekilde olduğu tabelalar da olduğunu kaydetti. Köylerin tabelalarının Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olduğunu ancak Artuklu Belediye Meclisi’nin önerisi ile ilçe belediyesinin tabelaları iki dilli olarak yenilemeye karar verildiğini belirtti. Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı’ya yeni tabelalar hazırlanmadan önce Meclise göstermesi istenmesine rağmen habersiz bir şekilde işin başlatıldığını belirten Amak, kendilerine montajdan sonra tabelaların gösterilmesi üzerine hatanın farkına vardıklarını söyledi.

BELEDİYE SUÇU MUHTARLARA ATTI

Asılan tabelalarda çıkarılan harfler nedeniyle köy isimlerinin anlamını yitirdiğini belirten Amak, Belediye Başkanı ile konuyu görüştüklerini ve tabelaların yenileneceğinin kendilerine aktarıldığını dile getirdi. Belediye meclisinde konunun gündeme getirildiğini ve çözümün de Meclis’ten çıkacağını belirten Amak, Başkan Tutaşı’nın eksikliği köy muhtarlarına yüklediğini belirtti. Tutaşı’nın muhtarların kendilerine verdikleri isimlere göre tabelaları hazırlattıklarını savunduğunu belirten Amak, sorumluluğun muhtarlara yüklenemeyeceğini ifade etti. Belediyenin Üniversiteden destek alarak tabelaları yenileyeceği yönündeki açıklamasına da değinen Amak, olayın bürokrasi ile boğulmasının da anlamsız olduğunu dile getirerek, bölgede Kürtçe konusunda uzman olan çok sayıda insanın bulunabileceğini ifade etti. Belediyenin istemesi durumunda tabelaların çok basit bir şekilde düzeltilebileceğini belirten Amak, köylülerin aksi durumda tabelaları sökeceklerini kendilerine bildirdiklerini söyledi.

‘İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Belediye Başkanı Tutaşı’nın kendilerine 10 gün içinde tabelaları düzeltme sözü verdiğini dile getiren Amak, “Ama biz biliyoruz ki; AKP’nin zihniyeti ile kayyımın zihniyeti birdir. Nasıl ki; belediyelerimize kayyım atandığında tabelalarımıza saldırdı, nasıl ki dilimize saldırdı, zihniyet aynı zihniyettir. Bu tabelaları şahsi olarak bu hale getiren Belediye Başkanı olmasa bile, bunları hazırlayanlar bu zihniyet ile tabelaları hazırlamıştır. Başkanın bize verdiği söz gibi 10 gün içinde bu tabelalar düzeltilmez ise, biz demokratik tepkimizi HDP olarak vereceğiz. Halkımız bilsin ki; tabelalar düzeltilmediği sürece biz bu işin peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.