Artan enflasyondan sonra

Artan enflasyondan sonra

En düşük asgari ücret işçi maaşı 5.500 TL oldu. Kimlere yansıyor detaylar açıklandı..İşçilerin Yeni Maaşlar Ne Kadar Artan enflasyon sonrası geçtiğimiz günlerde asgari ücretlere rekor artış gelmiş ve 4.250 TL olmuştu. Son zamanlarda enflasyonun artışınınj  sürmesi ile birlikte maaşlara yeni bir artış eklendi. Peki kimleri kapsıyor. İşçilerin Yeni Maaşlar Ne Kadar Kamu işçisinin maaşları ile ilgili geçtiğimiz haftalarda ek zammı içeren protokol imzalandı.

Yüzde 2.5’lik ilave zam 15 Şubat’ta yani bugün işçilerin maaş hesabına yansıyacak. İkramiye tutarları da gelen zamla birlikte değişerek 8 bin 673 lira olmuştu. Bu gelişmelerle birlikte işçiler, “Kamu işçisi 2022 maaşları ne kadar oldu? Kamu işçisi maaş hesaplama nasıl yapılır?” sorularının yanıtını merak edip araştırmaya başladı. İşte enflasyon ve ek zam farkıyla birlikte kamu işçisinin alacağı maaş hesabı Kamuda görev yapan işçilerin zam oranı 2.5 puanlık ilave zam ile büyüdü. Kamu işçileri 2.5 puanlık ilave-zammın yansıtıldığı maaşlarını bu ayın 15’inde hesabında görecek… Memur ve memur emeklilerinin ardından kamuda çalışan 700 bin kamu işçiside 2.5 puanlık ilave zamma kavuşuyor.

İşçiler, ek artışın yansıtıldığı yeni maaşlarını ayın 15’inde hesabında görecek. Kamu işçilerine toplu sözleşmeden doğan zam ve enflasyon farkı na ilave olarak 2.5 puanlık bir artış daha yapıldı.
Bununla birlikte kamu işçilerinin zam oranı yüzde 28’i geçti

Taban maaş 5 bin 580 TL’yi geçti! 700 bin kamu işçisine enflasyon + 2.5 puanlık ek zam bugün hesapta! %28 zam KESİNLEŞTİ! İşte maaş hesabı…

Tüm işçilere yansıyan zam oranı yüzde 28’i geçerken, en düşük ücretli işçide artış yüzde 34.62’ye ulaştı. Toplu iş sözleşmeleri bazı işçiler için Ocak, bazıları için de Mart ayından geçerli olarak uygulanıyor. Kamu işçileri, bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

Kamu görevlisi kavramı, kamu kesiminde çalışan, hukuki durumları birbirinden farklı tüm görevlileri kapsamakta. Tüm kamu hizmeti görevlilerini “memur” kavramı altında yer almakta.

Her kamu görevlisi, memur değildir. Kamu görevlilerinin memur sayılabilmesi için, 657 sayılı yasanın 1’inci maddesinde sayılan kurumlardan aylık almak suretiyle asli ve sürekli olarak görev yapması ve atama ile göreve getirilmiş olması gerekir. 657 Sayılı Kanun’a tabi olan memur personeli; 2914 sayılı YÖK Personel Kanunu’na tabi ÖĞRETİM ELEMENLARINI, 2802 Sayılı Kanun’a tabi HAKİM VE SAVCILARI, 926 Sayılı Kanun’a tabi ASKERİ PERSONELİ, 399 Sayılı Kararname’ye tabi KADROLU ve SÖZLEŞMELİ personeli, sözleşmeli çalışan ÖĞRETMENLERİ ve SAĞLIK PERSONELİNİ kapsar. Mevzuata göre; 6111 sayılı Kanunla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki sicile ilişkin düzenlemeler yürürlükten kaldırıldığından 2011 yılından başlamak üzere Devlet memurları için sicil raporu doldurulmayacaktır.

Geçmiş yıllara ait sicil raporlarının, 1/1/2011 tarihinden başlamak üzere beşinci yılın sonuna kadar muhafaza edilmesi gerekmektedir. 657 sayılı Kanun dışındaki kanunlarda yer alan sicil ve değerlendirmeye ilişkin hükümlerde bir değişiklik yapılmadığından bu hükümlerin uygulanmasına devam edilecektir. Diğer kanunların sicil konusunda 657 sayılı Kanuna atıf yapan hükümlerinin uygulama imkanı kalmadığından bu hükümler uyarınca işlem yapılmaması gerekmektedir.

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.