Bakan Varank:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ”2010 yılında yüzde 16,9 olan yoksulluk oranı, 2019 yılında yaklaşık 2,5 puan azalarak yüzde 14,4 olarak gerçekleşti. Lise seviyesinde okul tamamlama oranı 2014 yılında yüzde 58 iken, 2019 yılında yüzde 70,3 oldu. İmalat sanayi katma değerinin GSYH içindeki payı 2010 yılında yüzde 15,1 iken, 3,2 puan artışla 2019 yılında yüzde 18,3 olarak gerçekleşti” dedi.

Bakan Varank:

Bakan Varank, çevrim içi olarak Sürdürülebilir Kalkınma, Finans ve Çevre Sempozyumu’na katıldı. Varank, 2015 yılında gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Zirves’nde Türkiye ve diğer tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin kabulü ile 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin belirlendiğini hatırlattı. Varank, daha müreffeh bir dünya inşa etmek üzere oluşturulan bu hedefler kapsamında yoksulluğun ve açlığın bitirilmesinden nitelikli eğitim ve sağlık hizmetlerine, temiz su enerji temininden insana yaraşır iş ve ekonomik büyümeye, sorumlu üretim ve tüketimden çevre ve iklim değişikliğine kadar çok önemli konularda eylem planları oluşturulduğunu anlattı. Varank, ülkelerin bu hedeflere ulaşma konusundaki performansını ölçmek üzere kapsamlı gösterge setleri tasarlandığını söyledi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.