Biz çocukken

Biz çocukken

Biz çocukken çok fakirdik diyerek söze başladı. Öyle böyle bir fakirlik değildi bizimkisi gözleri doldu hadi şurada bi yerde oturalımda anlatayım sana içinden geldi valla,hiç kimseye anlatmadım şimdiye kadar Başım üstüne çok merak ettim dinlemek istiyorum sizi dedim Yıl 1980 li yıllar köyümüzde okul olmadığı için babam köyden 80 km uzaktaki ilçede yatılı okula yazdırdı beni 7-8 yaşlarındaydim doğru dürüst Türkçe bilmiyordum, anam bir kelime Türkçe bilmezdi köyümüzde herkes Kürtçe konuşurdu anam ve babam okuma yazması yoktu ,neyse yatılı okula başladım ilk zamanlar her gece yorganın altında saatlerce için için ağlardım ,sadece 15 tatilde ev izni vardı ,neyse uzatmayım iyi kötü okul bitti okulda çok başarılıydım hocalarım üniversiteye mutlaka hazırlan ihmal etme sakın sınava gir diye her zaman tembih ederlerdi beni.

Babam köyün çobaniydi iki kardeşim daha vardı üstte yok başta yok Babama üniversiteye hazırlanmak için kitap lazım diyemedim çünkü biliyorum parası yoktu desem üzülecek kahır olacak çünkü çok istiyordu benim okumamı, Anama dedim Ana çevre köylerde üniversiteyi kazanan varmı? Son iki yıldır bi sorsan Anam tamam bi sorayım soruşturayim oğul dedi Ertesi gün anam yukarı köyde bi kız çocuğu geçen yıl üniversiteyi kazanmış dedi .

Hadi ana kalk gidelim onun kitapları almam lazım inşallah atmamıştır, Ertesi gün anamla yayan olarak bide yaz günü sıcak, ayağımda kara lastik var çorapsız terliyor zırt bırt çıkıyor ayağımda Yoksuluk diz boyu çobanlık yaptığım için kumral olan saçlarımın uçları güneşte yanmış sarı bom boz olmuşum yolda ayağımı pişirdiği için kara lastiği elime almışım çıplak ayakla üniversiteyi kazanan kızın evine gittik , Anam durumu anlattı sıkıla sıkıla mahcup , hayırlı olsun sizin kız üniversiteyi kazanmış bizim oğlan da sınava girecek varsa eski kitaplarını bize verseniz dedi , kızın anası bi sorayım kıza dedi ,kızı çağırdı “kızım eski kitaplarını istiyorlar ” kız okuyan kim diyerek pencereden Seslendi Ben dedim Senmi? ! Senmi üniversite kazanacan şunun kılığına kıyafetine bak hele Sen git çobanlık yap sana kitaplarımı verip heba etmek istemiyorum dedi.

Başımdan aşağı soğuk terler aktı Anam : hadi oğul gidelim ağlamaklı bir sesle Geri dönerken yolda bi arkama döndüm ki anam ağlıyor Ana kurban olam ağlama sana söz ben o üniversiteyi kazanacam sen üzülme yeterki, Köye döndük gece hiçuyku tutmadı beni Sabah erkenden kasabaya doğru yola çıktım bu sefer, yalın ayak çünkü kara lastik çok sıkintiydi Kasabaya gittim herkese soruyorum ” bu yıl üniversite kazan varmı bildiğiniz” Kimsede net bir cevap yok.

Bir amca yanına çağırdı beni durumumu anlattım okumak istediğimi söyledim, Düşündü bana bak oğul dedi buralarda okuyan pek yok Sen en iyisi yukarı ALEVİ köylerine git onlarda okuyan çokdur ,bulsan bulsan oralarda bulursun aradığını dedi Peki amca nasıl giderim o köylere dedim Aha şurada traktörler var o köylulerin dedi Gittim bi traktörün romorkuna atladım yorgunlukta uyuya kalmışım gözümü açtığımda bi köyün içine giriyoruz traktörcu benim farkında bile değil gitti köyün meydanında durdu stop etti evine gitti . Bende İndim aşağı traktörün tekerinin yanına çöktüm, ne kadar oturdum bilmiyorum , Birden Omuzuna bir el değdini fark ettim Sende kimsin oğul ne yapayorsun burda ano Kurban dedi yaşlı teyze.

Bende durumumu anlattım teyzeye Teyze: oyy ben kurban olam sana dedi ve seslendi bütün köye Herkes başına toplandı tam iki çuval test kitapi vs topladılar bana hatta birazda para verdiler traktörcude beni ta bizim köye kadar getirdi bıraktı Sınava 2 ay vardı bir taraftan çobanlık Bir taraftan sürekli ders çalışıyordum , Sınav günü geldi çok heyecanlıydım sabah erkenden şehre gitmek zordu belki geç kalırım diye anam bana biraz azık çıkını yaptı,gece şehre giden bir arabayla sınavın yapılacağı okulun yanında indim okulun duvarının dibinde sabahladim, 15 gün sonra köye bir resmi araç geldi ben koyun yayiyordum babamı sormuşlar , Oğlun nerede Babam : davarin önünde hayırdır Oğlunu görmemiz lazım çağıra bilirmiyiz Kardeşim abi abi muhtar senı çağırıyor dedi Köy meydanında bir kalabalık gördüm sadece yaklaştim hayırdır dedim heyecandan dilim dönmüyor ,hayır evlat hayır ÖSYM Türkiye birincisi oldun gözün aydın 500 tam puan ..

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.