Burun Karıştıranlar

Burun Karıştıranlar

Burun karıştırmanın; ‘parmakla veya bir nesneyle burundan mukus veya yabancı cisim çıkarma’ davranışı olduğunu belirten Türkiye Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, bunun aşırı derecede yaygın bir davranış olduğunu vurguladı.

Her ne kadar bu davranış çok sık ise de pek çok kültürde hafif bir tabu davranışı olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, çok sık yapılan bir hareket olmasına rağmen başkalarında iğrenme ve eğlence duygularına yol açtığını kaydetti. Yıldırım, “1995 yılında yapılan bir araştırma rastgele seçilmiş bin erişkinde 254 cevap bulmuş ve burun karıştırmayı ‘kurumuş burun akıntılarını dışarı çıkarmak için parmağı burun içine sokmak’ olarak tanımlanmıştır.

Cevap verenlerden yüzde 90’ı halen burun karıştırıcı olduklarını, yüzde 75’i herkesin buruş karıştırdığına inandığını ve ikisi günde yarım saat ile 2 saat arasında burun karıştırdıklarını ifade ettiler” diye konuştu.

Burun karıştırmanın bazı tıbbi mahzurları beraberinde getirdiğini ve çoğu doktor yapılmamasını ve mendili tavsiye ettiğini hatırlatan Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, “Tehlikeler burun enfeksiyonları burun kanamaları (karıştıranların yüzde 25’inde) ve nadiren septum denilen burun ortası duvarının delinmesidir.

Burun karıştırmak koku hissine etki etmemelidir; zira koku hücreleri yukarıda kalmaktadır. Burun karıştırma toplu yerlerde artık azalmaktadır. Harvard’da yapılan yeni bir araştırmada, son 1 yıl içinde her yere kamera yerleştirilmesi sonucunda burun karıştırmanın yüzde 70 azaldığı tespit edilmiştir.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.