Dicle Haber Ajansı

Coban hikayesi

Coban hikayesi
7.655
06 Aralık 2021 - 6:19

Bir İngiliz general Irak’ta yardımcıları ile arazide gezinirken bir çobana rastladı. Çevirmen aracılığıyla çobana: ”Eğer sürüdeki köpeğini ö-ld-ü-rü-rse ona yüz sterlin vereceğini söyledi. Doğaldır ki, çoban için köpek çok değerlidir, sürüyü sevk ve idare eder. Kurtlara ve öteki yabani hayvanlara ve art niyetli insanlara karşı onları korur.Ama teklif edilen para da çok büyüktür. Çoban köpeği yakalayıp, generalin önünde k-eser. General bu kez de çobana; “köpeğin d-eri-sini yüzersen yüz sterlin daha veririm” dedi. Çoban köpeğin derisini y-üzd-ü. General çobana; köpeği pa-rçalara böle-rsen bir yüz sterlin daha veririm, dedi. Çoban onu da yaptı. General parayı verip oradan ayrıldı. Çoban generalin arkasından seslendi: “Yüz sterlin daha verirsen köpeği yerim.”

General; “Asla… Ben sizin değer verdikleriniz hakkındaki karakterinizi öğrenmek istedim. Sen para için, yoldaşın, yardımcın ve senin için çok değerli olan köpeğini ke-stin, yüzdün ve pa-rçala-dın. Eğer bir yüz sterlin daha verseydim, yiyecektin de. Benim, ihtiyaç duyduğum ve öğrenmek istediğim bu karakterdi.”

Sonra yanındakilere dönerek;”Bir ülkede bu karakterde insanlar fazla olduğu müddetçe asla korkmayın” dedi. Parayı verir her şeyi yaptırırsınız. Çoban ve köpek işbirliği içinde idi. Çoban çıkarı için birlikte görevli olduğu arkadaşını yok etti.Bir toplumda bu tür kişiler çoksa, o toplumda birlik ve dayanışma kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Çıkarcılar dostlarına herzaman ihanet edebilir. Para her şeyi çözer!” diyorsa bir insan, “Ben para için her şeyi yaparım!” demek istiyordur. Para her şeyi çözmez, para her kapıyı açmaz. Para sadece para için yaşayanların kapısını açar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

İstanbul masaj salonları İzmir masaj salonları Ankara masaj salonları Antalya masaj salonları Balıkesir masaj salonları Bursa masaj salonları Konya masaj salonları Hatay masaj salonları Diyarbakır masaj salonları Çanakkale masaj salonları Tekirdağ masaj salonları Antalya masaj salonları Ankara masaj salonları Samsun masaj salonları Bursa masaj salonları Konya masaj salonları Balıkesir masaj salonları