Dicle Haber Ajansı

Dünya genelinde en fazla Covid-19 aşısı yapan ülke

Dünya genelinde Covid-19 aşılama kampanyası devam ederken 67 ülkede 119 milyon 764 bin 848 doz aşı uygulandı. En fazla kişinin aşılandığı ülkeler ise ABD, Çin ve AB ülkeleri oldu.

Dünya genelinde en fazla Covid-19 aşısı yapan ülke
322
05 Şubat 2021 - 17:10

Covid-19’a karşı art arda geliştirilen Pfızer-BioNTech, Sinovac, Moderna, AstraZenaca aşıları dünya genelinde kullanılmaya devam ediyor. Her aşı 2 doz halinde uygulanırken aşılar arasındaki dağıtımı ve fiyatı etkileyen en temel fark, depolama koşulları oldu. Pfızer-BioNTech aşısının etkinliği sürdürmesi için eksi 70 santigrat derecede saklanması gerekirken, Moderna aşısının normal buzdolabı sıcaklığında 30 gün boyunca, eksi 20 derece sıcaklıkta ise 6 ay dayandığı duyuruldu. Sinovac ve AstraZeneca aşıları 2 ile 8 santigrat derecedeki buzdolaplarında bozulmadan saklanabiliyor.Aşılama devam ederken en fazla kişinin aşılandığı ülkelerin ABD, Çin ve Avrupa Birliği ülkeleri olduğu bildirildi. Dünya genelinde her gün yaklaşık 4 milyon 540 bin 345 aşı dozu vuruluyor. Bu hızla, dünya nüfusun yüzde 75’inin aşılanmasını yaklaşık 7 yıl süreceği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde Covid-19’un eşitsiz aşı dağıtımının ekonomik ve ahlaki başarısızlık olduğunu savunmuştu. Ghebreyesus “Asıların, dünyadaki eşitsizlik duvarında başka bir tuğla haline gelme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğindedir” demişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

İstanbul masaj salonları İzmir masaj salonları Ankara masaj salonları Antalya masaj salonları Balıkesir masaj salonları Bursa masaj salonları Konya masaj salonları Hatay masaj salonları Diyarbakır masaj salonları Çanakkale masaj salonları Tekirdağ masaj salonları Antalya masaj salonları Ankara masaj salonları Samsun masaj salonları Bursa masaj salonları Konya masaj salonları Balıkesir masaj salonları