D’usta İ’drar Zararlımı

D’usta İ’drar Zararlımı

Dusta İdrar Yapmak Zararlımı
Kulağa son derece mide bulandırıcı gelse de duştayken işemek, bugün çoğu insanın yaptığı ancak sürekli inkar ettiği bir davranış. Klozet yerine duşta işemek tüm dünyada epey yaygın, sonuçta tamamen çırılçıplak olmak ve sürekli temiz suyun aktığı bir yerde işemek ilk başta pek yanlış bir şeymiş gibi gelmeyelebilir, ancak bu konuda uzman bilim insanları duşta işemenin hijyenden öte son derece zararlı bir alışkanlık olduğunu belirtiyor.

İşin hijyen kısmını da yabana atmamak lazım tabii. Özellikle bu işi yaptıktan sonra bacaklarınızı ve banyoyu temizlemiyorsanız, sorunun göründüğünden çok daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Duştayken işemek, hem hijyen hem de insan beyni açısından neden zararlı, gelin birlikte bakalım.

İdrarımız, sandığımız kadar masum değil
Bugüne kadar idrarın hijyenik olduğuna, hatta hiçbir bakteri veya mikrobu içermediğine dair birçok duyum almışsınızdır. Hatta açık yaraya idrar dökülmesini öneren insanlar bile karşınıza mutlaka bir iki defa çıkmıştır.

İdrarın temiz veya hijyenik olduğuna dair algılar, idrar üzerinde yapılan testlerin epey sayılı olmasından kaynaklanıyordu. Ancak teknolojinin ilerlemesi ve idrar üzerinde yapılan testlerin daha da kapsamlaşmasıyla birlikte mesanede bulunan bazı mikrobiyomların, idrar yolu enfeksiyonu olduğu zaman idrara geçtiği ve bu yüzden idrarın hijyenik olmaktan çok uzak olduğu ortaya çıktı.

Duşta işemek, beynimize yanlış sinyallerin gönderilmesine yol açıyor
İnsanlar vesvese sorunu ile bazan karşı karşıya kalıyor. Bunun birçok nedeni olsa da , bir tanesi de banyoda yaptığımız bir davranışla da alakası vardır.

Banyo yapılan yere küçük abdest bozmak haram değildir; bundan dolayı bir günah olmaz. Ancak bu durum banyo adabına uygun düşmez. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur.

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, tahâre 17; Nesâî, tahâre 6) buyurmuşlardır.

Bu hadis, tavsiye hükmünde olup, haram kılmak anlamında değildir. Haram kılınmamış olsa dahi bu gibi tavsiyelere uymaya çalışmak gerekir.

Banyo yaparken bu hususlara dikkat etmeniz, manevi açıdan büyük bir öneme sahiptir.

Banyoda çeşitli adaplar vardır. Dinimizi bizi tamamen özgür bırakmamış. Yaşantımızda helal, haram ve mekruh, mübah gibi sınırlar da koymuştur.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.