Emekli ikramiyesi

Emekli ikramiyesi

Asgari ücret 2022’in ardından öncelikli gündem haline gelen 3600 ek gösterge düzenlemesi için son viraja girildi. Ek gösterge düzenlemesi ile milyonlarca memurun emekli ikramiyesi ve maaşı önemli oranda artacak. Bakan Vedat Bilgin Mayıs ayı sonunda çok kapsamlı hazırlanan 3600 ek gösterge taslağı ile çalışmanın detaylarının kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı. Öte yandan 3600 ek gösterge için yeni bir formül gündeme geldi.

İşte 21 meslek grubunda yeni maaş tabloları.3600 ek gösterge düzenlemesi taslağı ve çalışmasının detayı Salı gününe kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından duyurulacak. Öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polis başta olmak üzere milyonlarca memurun merakla beklediği ‘Ek gösterge düzenlemesi sonrası emekli ikramiyesi ve maaşı ne kadar olacak’ sorusu yanıt buldu.

3600 ek göstere düzenlemesi için uzun süren çalışmaların detayı en geç 31 Mayıs Salı gününe kadar açıklanacak. Ek gösterge düzenlemesi ile polis, din görevlisi, öğretmen ve hemşire dışında kalan diğer unvanların ek gösterge rakamları 500-750 arası artırılacak.Ek gösterge rakamlarında yıllara yayılan kademeli geçiş de bir başka alternatif olarak gündemde duruyor.

Hem ek gösterge rakamlarında hem de emekliliğe yansıtma oranlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ek gösterge konusundaki ortaya çıkardığı rakam oranları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sunuldu.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen ek gösterge sorununun çözülebilmesi çalışmalarını hızlandırdı. Alternatifli tasklarda; kadro unvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapıyı dikkate alarak ek gösterge konusunun kamu personelinin geneline yönelik bütüncül bir çalışma içerisinde ele alınıp değerlendirilmeye çalışıldı.

Öte yandan 3600 ek gösterge düzenlemesi için halihazırda emekli kamu görevlileri için yeni bir formül gündeme geldi. Buna göre mevcut emekli memurların maaşlarının da 3600 ek gösterge düzenlemesi kapsamında artırılması masada yer alıyor. Buna göre geri doğru ikramiye farkı da kalmayacağı öne sürüldü.Son düzenlenen 3600 ek gösterge taslağına göre; ek gösterge değişiklikleri 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yine öğretmenlik meslek kanununda da bu tarih belirlenmişti. Burada da bir eşitlik sağlanmış olacak. Ayrıca yansıtma oranı da müzakereler sonucunda belirlenecek.

MEMURUN EMEKLİ MAAŞI VE İKRAMİYESİ NE KADAR ARTACAK?
Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesi. Memurların aylık ve emekli aylığına dahil ödeme unsurlarından olan ek gösterge aylığı, ek gösterge rakamı ile memur katsayısının çarpımı sonucu bulunuyor.3600 ek gösterge için ‘Yeni’ formül! Nefesler tutuldu: Ek gösterge ile 21 meslekte yeni emekli ikramiyesi ve emekli maaşı tabloları netleşti.Ek gösterge, hali hazırda üst ve orta düzey yöneticilerin çoğunluğu ile merkezdeki kariyer meslek personelinin aylık tutarları içinde yer almasa bile emeklilik keseneklerinin hesaplanmasında rol oynuyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.