Dicle Haber Ajansı

Genç kızın sonu…

Genç kızın sonu…
371
21 Haziran 2023 - 0:38

Yaren Gürbüz (25), 2014 senesinde liseden mezun olduktan hemen sonrasında dil öğrenmek için ABD’ye gitti. Bir süre sonra da yeşil kart alarak New York’a yerleşti. 2020 yılının aralık ayında ailesini görmek için memleketi Mersin’e geldi. İşte burada her şey bir anda değişti.

Yaren Gürbüz (25), 2014 senesinde liseden mezun olduktan derhal sonra dil öğrenmek için ABD’ye gitti. Bir süre sonra da yeşil kart alarak New York’a yerleşti. Kendi peri masalını kendisi yaratmıştı. En sevmiş olduğu şey seyahatlere çıkmak ve bol bol fotoğraf çektirmekti. 2020 senesinın aralık ayında ailesini görmek için memleketi Mersin’e geldi. Birkaç gün sonra dünya genelinde pandemi sebebiyle sınırlar kapandı. Yaren’in dönüş bileti de iptal oldu.

ÜÇ SÜRÜCÜ DE KUSURLU
ABD’ye dönmek için sınırların açılmasını bekleyen yaren, 12 Mart 2021 günü adam arkadaşı komut Kuytul’la (28) beraber dışarı çıktı. Emir Kuytul hız sınırının 70 kilometre olduğu yolda yanına yanaşan Hasan Alparslan Bayandur’un otomobiliyle yarışmaya başladı. İki araç o kadar süratliydı ki, Tarsus-Mersin karayolunun Çukurova kavşağından yasak olmasına rağmen dönmeye çalışan İsa Ataman’ın kullandığı TIR’a çarptılar. Otomobil tam da Yaren’in olduğu taraftan TIR’a çarpmıştı. Yaren’in yüzü parçalanırken adam arkadaşı ise ka-zayı hafif yaralı olarak atlatmıştı. Kazayla ilgili yürütülen soruşturmada, bilirkişi yanlış yerden U dönüşü icra eden TIR şoförü İsa Ataman’ı asli kusurlu, yarış meydana getiren öteki iki sürücüyü ise tali kusurlu gördü. Başka bir bilirkişi ise kazanın oluşumunda ana kusurluların hızlarını kesmeden yarışa idame eden araçlar bulunduğunu belirterek ikisini de kazanın asli kusurlusu gördü.

Yaren’in avukatı Funda Sadıkahmet, şikâyet arzuçesinde kazaya Trafik kurallarını aslae sayarak davetiye çıkaran üç şüphelinin de en üst sınırdan ce-za almasını talep etti. Soruşturma sonunda TIR şoförü hakkında “taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” kabahatundan 3 yıl, diğer iki şüpheli hakkında “taksirle bir ferdin yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıla kadar ha-kirli ce-zaları istendi.

‘GEÇMİŞ OLSUN BİLE DEMEDİLER’

Tarsus 4’üncü Asliye Ce-za Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya sanıklardan bir tek buyruk Kuytul katıldı. Duruşmada söz verilen Yaren Gürbüz, kaza anını kesinlikle hatırlamadığını, aslabir sanığın geçmiş olsun bile dilemediğini belirterek “bugüne dek yaşamış olduğum tüm sorunlar sebebiyle sanıkların cezasını çekmesini isterim” dedi. Avukatı ise suç vasfının değişeceğini belirterek yargılamanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmasını talep etti. Savunması alınan komut Kuytul yarış yapmadığını ve sanıklardan şikâyetçi bulunduğunu söylemiş oldu. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

KEMİKLERİ KI-RILDI
Kazada Yaren Gürbüz’ün burnu, dişleri ve çenesiyle beraber kalçası, dizi, femur kemiği, sağ topuğu, kaburgası ve köprücük kemiği kırıldı. Yaklaşık 2.5 ay yoğun bakımda tedavi gören Yaren Gürbüz’ün yalnız ilk operasyonu 19 saat sürdü. Bir gaslınü kaybetti. Görme yetisini kaybeden gaslıne kornea nakli yapıldı ancak vücudu reddetti. Sağ kulağı yüzde 50 oranında duyma yetisini kaybetti. Burun kemikleri paramparça olduğundan göğüs kafesinden alınan kemik burnuna konuldu. Sayısız operasyon geçirdi. Ka-za sebebiyle zorunlu olarak Türkiye’de kaldığı için yeşil kartı iptal oldu.

AMELİYAT ÜSTÜNE AMELİYAT OLDU
‘HATALARININ bedelİNİ BEN ÖDÜYORUM’

New York’ta yıllarca çalışıp bir seviye kurduğunu ancak geçirdiği kazayla tüm yaşamının altüst bulunduğunu söyleyen Yaren Gürbüz yaşadıklarını şöyle anlattı:
‘DUYGULARIMI KAYBETTİM’

“Güzel bir yaşamım vardı. Bir şarkı çıkarmayı da çok istiyordum. Hatta kazadan kısa bir süre önce ağabeyimle stüdyoda şarkı söyleyip YouTube’a yüklemiştik. Kazadan sonra yaşamım sonlandı. Hayallerim ve geleceğim de… Yüzümdeki tüm kemikler kırıldı. Görmeyen gaslıme kornea nakli yapıldı ancak vücut reddetti. Sağ kulağım yüzde 50 duyuyor artık. Göğsümden alınan kemik burnuma takıldı, ancak o da yana kaydı. Çenem kaydığı için çiğneyemiyorum, yalnız yumuşak şeylerle besleniyorum. ABD’daki hayatım sona erdi. Kırılan ayak topuğumda sürekli bir acı var. Gözlerimi çok severdim. Şimdi görmeyen gaslım mavileşti. En büyük yaram bu. Daha sayısız ameliyat olacağım. Mucize şekilde hayatta kaldım. Benden en güzel duygularımı, en güzel yaşlarımı, hayallerimi bile çaldılar. Ben tekrar birini sevebilir miyim ya da bir başkası beni sevebilir mi bu kadar hasarla? Bir çocuğum olabilir mi bilmiyorum. Duyularımı kaybettim; gözüm, kulağım, burnum… Bir daha koşabilecek miyim? Destek almadan yatağa bile yatamıyorum, eğilemiyorum. Psikoloğa ayrı psikiyatriste ayrı gidiyorum.

Adalet YERİNİ BULSUN

Annem her akşam ağlıyor. Ağabeyim tüm birikimini benim için harcadı, o da bitti. Bu insanlar artık trafiğe çıkmamalı hayatları süresince. O üç kişinin hatasının bedelini ben ödüyorum. Onlarsa hiçbir şey olmamış şeklinde hayatlarına devam ediyor. Hak ettikleri cezayı almazlarsa ben yaşayamam, içimdeki öfke beni öldürür.”

Cİ-NAY-ETTEN CEZA ALMIŞ
Yaren Gürbüz’ün adam arkadaşı komut Kuytul’un ismi 2013 yılında bir ci-na-yete de karışmıştı. İddiaya bakılırsa 2013 yılında trafikte bir kamyon şoförüyle tartışan komut Kuytul, tabancasıyla kamyon şoförüne ateş etti. Kurşunlardan biri o sırada yoldan motosikletiyle geçen Fikret Tutak’ın göğsüne isabet etti. Ağır yaralanan Tutak kaldırıldığı hastanede yaşamını kaybetti. Kaçan buyruk Kuytul aynı gün yakalandı ve tutuklandı. Fikret Tutak’ın ölümüyle ilgili ce-za alan emir Kuytul bir süre ce-zaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi.
kaynak:https://www.dahanekadar.net/

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.