İade edilecek..

İade edilecek..

Konut sahibi olurken ödenen ek ödemeler geri iade edilecek. Gayrimenkul sahibi vatandaşlar, edindikleri mülkün satın alma işlemlerinde ödedikleri binlerce liralık ek ödemelerin geri iadesi için talepte bulunabilecekKonut sahibi olurken ödenen ek ödemeler geri iade edilecek. Gayrimenkul sahibi vatandaşlar, edindikleri mülkün satın alma işlemlerinde ödedikleri binlerce liralık ek ödemelerin geri iadesi için talepte bulunabilecek.

Gayrimenkul alım işlemlerinde, alınan gayrimenkulün masrafına ek olarak yapılan binlerce liralık ödemeler, belirli tutarın üzerindeyse geri iade edilecek. Masrafı çok yüksek tutarları bulan vatandaşlar, ek ödemelerinin geri iadesi için başvuruda bulunabiliyor. Geri iade işlem hakkı bulunan binlerce vatandaşın parası içeride kalıyor.

EKSPERTİZ ÜCRETİ GERİ İADE2021 yılı itibarıyla 1250 liraya kadar yükselen konut kredisindeki ekspertiz ücretleri en önemli masraf olarak gösteriliyor. Bankaların konut kredisi kapsamında ekspertizi zorunlu tutması sebebiyle yapılan masrafın faturasını müşteriye vermeyen bankalar, konut kredisinde alınan ekspertiz ücretini müşterilerine iade etmek zorunda bırakılıyor.

EMLAK VERGİSİ GERİ İADE

Konut sahibi olurken vatandaşların ödediği bir diğer masraf ise emlak vergisi olarak belirtiliyor. İlgili vergiden emekliler, sosyal güvenlik kurumlarından aylık alıp başka bir gelire sahip olmayanlar, şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar, geliri olmayanlar, vefat eden emeklilerin yakınları muaf tutuluyor. Muaf tutulan kişiler, 5 yıl içerisinde başvurmaları durumunda konut sahibi olurken yaptıkları masrafı geri alabiliyor.

TAPU HARCI ÖDEMELERİ GERİ İADE

Konut sahibi olurken yapılan diğer bir masraf ise tapu harcı ödemeleri. Yüzde 4 oranında, genellikle alıcı tarafından ödenen tapu harcı; 300 bin liralık bir daire için 12 bin lira olarak ödenmektedir. Ancak, tapu harcı ödemeleri kentsel dönüşüm alanı içerisinde yer alan daireler için muaf tutulmaktadır. Ev sahibi olan ve satın aldığı konut kentsel dönüşüm alanı içerisinde yer alan kişiler 5 yıl içerisinde başvurarak ödedikleri masrafın geri iade sürecini başlatabilirler. Başvurular Tapu Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Tapu Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, satın aldıkları konutun kentsel dönüşüm alanı içerisinde olduğuna dair belge sunmalıdır.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.