İl Sayımız 100’e çıkıyor! İl Olacak İlçelerimiz.

İl Sayımız 100’e çıkıyor! İl Olacak İlçelerimiz.

İl Sayımız 100’e çıkıyor! İşte İl Olacak İlçelerimiz.”Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil yönetimsel yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” sözleri ile 19 yeni il, 27 ilçe için sinyal verdi. 14 ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirildiği seçimlerin arkasından partiler TBMM’deki çalışmalara yine başladı..İşte il olacak o ilçeler Devlet Bahçeli’den 19 yeni il, 27 yeni ilçe sinyalini verdi. İşte yeni iller ve ilçelerin listesi..İlçeler il oluyor Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bugün seçim sonrası 28. Yasama dönemindeki ilk grup toplantısını Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin hitabıyla TBMM’de gerçekleştirmiş oldu. “100’ÜNCÜ YILDA 100 İL 1000 İLÇE…” konuşmasında seçim değerlendirmesine ağır veren Bahçeli, Cumhuriyet’in 100’ncü yıldönümünde 100 maddelik Anayasa teklifi hazırladıklarını da vurguladı. Cumhuriyet’in 100’ncü yılı 19 yeni il sinyali de veren Bahçeli, “Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil yönetimsel yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” dedi. Haziran 2023 saygınlıkıyla Türkiye’de 81 il, 973 ilçe, 32 bin 125 mahalle ve 18 bin 211 köy bulunuyor. Yeni Anayasa için muhalefetten de destek isteyen Bahçeli şunları söylemiş oldu: * Sayın Kılıçdaroğlu ve öteki ortaklarının milletin çağrısına kulak verip, en azından yeni bir anayasa konusunda pozitif yönde ve yapıcı yaklaşmaları önümüzdeki en belirgin içtenlik testidir. * Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı Türkiye’mize geniş katılımlı, kapsayıcı, demokratik nitelikli, milletimizin özlemlerini yansıtan, devlet ve millet dengesini titizlikle kuran bir anayasa kazanmıştırrabilmek için elini taşın altına koymaya hazırdır. * Bu kapsamda Cumhuriyet’in 100’ncü yıldönümünde 100 maddelik Anayasa teklif metnimiz de çoktan hazırlanmıştır. * Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil yönetimsel yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür. * 18 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen 13’üncü Olağan Büyük Kurultayımızda milletimle paylaştığım beş stratejik hedeften birisi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne, daha yerinde bir ifadeyle, Türk Tipi Başkanlık Modeli’ne sahip çıkmak, ilke, kaide ve kurumlarıyla yaşamasına hizmet etmektir. * Bir başka stratejik hedef olarak da; sivil, geniş katılımlı, herkesi kapsayan, yeni yönetim sisteminin ruhuna ve dokusuna müzahir yeni bir anayasa hazırlığını göstermiştim. * Demiştim ki, “Milliyetçi Hareket Partisi bu kapsamda lüzumlu çalışmalarını sürdürmektedir ve önümüzdeki birkaç ay içinde hazırlıklarımız Allah’ın izniyle tamamlanacaktır.” * Milliyetçi Hareket Partisi yeni anayasa konusunda sık sık dile getirdiği çalışmalarını Allah’a şükürler olsun ki 4 Mayıs 2021 tarihinde bitirmiş ve metin yazımı sonuçlanmıştır. * “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Maddelik Yeni Anayasa” teklif metnimiz müzakere edilmek için hazırdır. Hepimiz de laf yok icraat vardır. Kaynak: sozcu, krttv

Yeni yüzyılda 100 il’ projesi, yıllardır il olmayı bekleyen ilçeleri meraklandırdı. Bahçeli’nin gündeme getirdiği, ‘Yeni yüzyılda 100 Il’ projesi, her ne kadar ilçeleri küstürmemek adına yerel seçimler sonrasına bırakılsa da, il olmayı bekleyen ilçelerde büyük heyecanla karşılandı. Edinilen bilgilere göre AK Parti, yeni il ve ilçelere yönelik düzenlemeyi hazırladı. Yapılan çalışmaya göre yeni il ve ilçeler için önce kriterler ortaya konacak.

Türkiye genelinde bu sene yapılan bir araştırmada, tek tek ilçeler ele alınarak ve çeşitli özellikleri (nüfus büyüklüğü, ilin merkez ilçesine uzaklığı ve sosyo-ekonomik koşulları gibi) değerlendirilerek, il olmaya aday ilçeler belirlendi. İl olmak için bir ilçenin nüfusunun en az 100 bin ve il merkezine de en az 30 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor. Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok göstergenin değerlendirileceği belirtiliyor.

İL OLMAYA ADAY İLÇELER LİSTESİ

Antalya Alanya, Polatlı Ankara, Yüksekova Hakkâri, Kahta Adıyaman, Midyat Mardin, Siverek Şanlıurfa, Ergani Diyarbakır, Cizre Şırnak, Nazilli Aydın, Edremit Balıkesir, Manavgat Antalya, Lüleburgaz Kırklareli, Bandırma Balıkesir, İskenderun Hatay, İnegöl Bursa, Ünye Ordu, Kozan Adana, Fethiye Muğla, Erciş Van, Tarsus Mersin, Akhisar Manisa, Çorlu Tekirdağ, Ereğli Konya, Elbistan Kahramanmaraş.

İLÇELERİN İL OLMA ŞARTLARI

1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin il yapılması 1999’a kadar devam etti ve 67 olan il sayısı 81’e çıktı.

– Nüfusun 100 binden fazla olması

– İl merkezine en az 30 kilometre uzaklık

– Mevcut şehirleşme

– Ulaşım durumu

– Hinterlant

– Ekonomik çeşitliliği

– Eğitim durumu

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.