Türkiye’den de bir hamle geldi

Türkiye’den de bir hamle geldi

Dünya Erdoğan’ın kararını konuşuyor. Putin’in korktuğu şey başına geldi..Rusya’nın Korktuğu Başına Geldi
Son dakika haberi: Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil koduyla toplanmış ve kararlar alınmıştı.

Türkiye’den de bir hamle geldi
Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı operasyon sonrası
Erdoğan ve Biden’in yaptıkları şey Son dakika haberi: Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil koduyla toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın zirve sonrası son dakika açıklamalarında bulundu. Dünyanın beklediği açıklamada Biden, Rusya’ya kabus olacak ağır yaptırım kararlarını duyurdu.

Rusya’yı küresel ekonomik sistemin bir parçası olmaktan çıkaracağız.
Rusya’ya karşı küresel ekonominin yüzde 50’sini temsil eden bir koalisyon kurduk.
Rusya’nın dolar, euro, pound, yen üzerinden ticareti engellenecek.
Rusya banka varlıklarının 1/3’ünü tutan en büyük bankasının ABD’deki tüm varlıklarını donduracağız.
Rusya’nın yüksek teknoloji ihracını yarı yarıya kesmeye karar verdik. Uzay programı dahil havacılık alanda yaptırımlar getireceğiz.

Putin’in uzun vadeli stratejik hedeflerine bir darbe indireceğiz.
Yaptırımları Rus ekonomisine uzun süreli etkileri olacak şekilde tasarladık.
Rusya’ya karşı küresel ekonominin yüzde 50’sini temsil eden bir koalisyon kurduk.
Rus ordusunun finansmanını yasaklıyoruz.

Ek petrol üretimi için ve piyasaların sıkıntı çekmemesi için elimizden geleni yapacağız.
Son dakika haberi… Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırıları sonrası ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray Durum Odasında Ulusal Güvenlik Konseyi’ni ‘acil’ koduyla toplamıştı.

ABD Başkanı zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında dünyanın merakla beklediği yaptırım kararlarını açıkladı. Biden, Putin’in savaşı seçtiğini ve hem kendisinin, hem de ülkesinin sonuçlarına katlanacağını ifade etti.
SWIFT YAPTIRIMI GERÇEKLEŞMEDİ

Putin’le konuşmayı düşünmediğini belirten Biden, uygulanması muhtemel ‘SWIFT sisteminden çıkarma’ yaptırımının ise gerçekleşmediğini söyledi.

Biden, bir gazetecinin, “Daha neyi bekliyorsunuz?” sorusuna, açıkladığı yaptırımların çok daha etkin olduğu cevabını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, toplantı sonrası Rusya’nın saldırılarına ilişkin alınan yaptırım kararlarını açıklıyor. İşte Biden’ın açıklamalarıdan satır başları;

175 bin asker Ukrayna sınırına yığıldı. Putin her türlü iyi niyetli çabayı reddetti. Uluslararası hukukun ihlal edildiğini gördük.

‘Ukrayna kimyasal silahlar kullanacakmış, soykırıma hazırlanıyormuş’ gibi iddialar gördük. Burada iki yeni bağımsız cumhuriyet egemen Ukrayna topraklarda Rusya tarafından tanındı.

‘ŞİMDİ PUTİN VE ÜLKESİ SONUÇLARA KATALANACAK’

Putin bir savaş ilan etti. Ukrayna’daki tarihi kentlere füzeler düşmeye başladı. Tankların ilerlediğini gördük. Biz şeffaf şekilde Rusya’nın planlarını paylaştık. Putin saldırgan kişidir burada. Savaşı tercih etmiştir. Şimdi kendisi ve ülkesi sonuçlarına katlanacak.

Rus ekonomisine hem şimdi hem zaman içinde yaptırımların etki edeceğini düşünüyoruz. Uzun süre etkisi olacak şekilde yaptırımları tasarladık. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Aylardır bir koalisyon ortaya koyuyoruz.

‘DOLAR, EURO VE YEN ÜZERİNDE TİCARET YAPMASINI KISITLAYACAĞIZ’

Dünyanın yüzde 50’sini temsil eden bir gruptan bahsediyoruz. AB’ye üye devletler, BAE, Japonya. Rusya’nın dolar üzerinden euro, pound ve yen üzerinden ticaret yapma yeteneğini kısıtlayacağız. Rusya ordusunun finansmanını kısıtlayacağız.

“TÜRKİYE, NATO ÜYESİ OALRAK TUTUMUNU SÜRDÜRECEKTİR”

Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu belirten Çelik “Toprak bütünlüğü ve siyasi birliğin korunması için üstüne düşenin yapılacağını söylenmişti. Kuşkusuz bu saldırganlığın sonuçlarını tümüyle reddettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bir yandan NATO, Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz var. Türkiye bir NATO müttefiki olarak burada. Şimdiye kadar yapıcı tutum sürdürdü. Bundan sonra da NATO üyesi olarak bu tutumunu sürdürecektir. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerine verdi.

“TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİREN DURUMLAR VAR”

Çelik, sözlerini “Bu dosya içerisinde Türkiye’yi yakından ilgilendiren durumlar var. Kırım Tatarı kardeşlerimizin durumları, onların içindeki bulundukları hal ile yakından ilgiliyiz. Ukrayna Parlamentosu’ndaki Kırım Tatarı milletvekilleriyle yakından temas içindeyiz. Ukrayna’daki vatandaşlarımızla yakın temas içindeyiz. Oradaki diplomatik misyonlarımız görevlerine devam ediyorlar. Bu gün maalesef bir vatandaşımızın yanlış yaklaşımı video olarak yayıldı. Diplomatik misyonumuz görevlerinin başındadır. Oradaki devlet görevlilerimiz vatandaşlarımızın hizmetindedir” diyerek sürdürdü.

“BÜTÜN SENARYOLAR ÇALIŞILMIŞTIR”

Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışmalarıyla ilgili Çelik, ” Karadeniz’in güvenliği kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor. Montrö Sözleşmesi’nin bu tip durumda Türkiye’nin kararları açısından ne anlama geldiği konusunda bütün senaryolar çalışılmıştır. Önümüze gelecek çeşitli durumlarla ilgili hazırlıklar tamamlanmıştır, projeksiyonlar yapılmıştır. Hukuki açıdan çalışmalar yapılmıştır. Süreci takip etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.