‘Tutukluların haklı ve meşru talepleri kabul edilsin’

‘Tutukluların haklı ve meşru talepleri kabul edilsin’

Cezaevlerinde tutuklulara yönelik hak ihlallerinin devam ettiğini paylaşan ÖHD üyesi Av. Kenan Maçoğlu, açlık grevi eyleminde bulunan tutukluların haklı ve meşru taleplerinin karşılanması çağrısında bulundu.

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 21 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve cezaevlerinde pandemi döneminde artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla siyasi tutukluların başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 41’nci gününde devam ediyor. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, açlık grevi eylemi sürerken İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan 14 cezaevine giderek burada kalan tutuklularla görüşmeler gerçekleştirdi.

Komisyon üyeleri Eskişehir H Tipi, Sincan 1 Nolu F Tipi, Sincan 2 Nolu F Tipi ve Sincan Kadın, Karabük T Tipi, Tokat T Tipi, Kayseri 1 Nolu T Tipi, Kayseri 2 Nolu T Tipi, Kayseri Kadın Kapalı, Afyon L Tipi Kapalı, Amasya E Tipi, Kırşehir E Tipi, Karabük T Tipi ve Kırıkkale F Tipi cezaevlerindeki tutuklularla görüştü.

8 CEZAEVİNDE 131 TUTUKLU

Cezaevlerindeki açlık grevleri eylemlerini 8’inci gruplar devraldı. Eskişehir, Sincan Kadın, Tokat, Kayseri Kadın, Karabük’te 2’şerli gruplar, Kayseri 2 Nolu T Tipi ve Kırıkkale 3’erli gruplar şeklinde açlık grevi eylemi sürüyor. 8 cezaevinde bugüne kadar toplamda 131 tutuklu süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemine girdi.

Tutuklularla görüşen Komisyon içerisinde yer alan Av. Kenan Maçoğlu, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini anlattı.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin pandemi sürecinde arttığını dile getiren Maçoğlu, salgın riskine rağmen bazı cezaevlerinde ayda birkaç kez koğuş baskınları yapıldığını belirtti.

Gittikleri tüm cezaevinde tutuklulara Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğini, Evrensel ve Birgün gibi diğer muhalif gazetelerin de yine birçok cezaevinde verilmediğini aktaran Maçoğlu, 2019 yılında yapılan açlık grevinin ardından idarece toplanan radyoların ise hala tutuklulara iade edilmediğini anlattı. Av. Maçoğlu, “Televizyonlarda iktidara yakın kanalların yayınlarına izin veriliyor, muhalif kanallara izin verilmiyor. Sohbet, spor, kurs ve benzeri sosyal faaliyetler tamamen kısıtlanmış durumda. Ailelerle açık görüş yapılamıyor” diye belirtti.

AYAKTA SAYIM, ÇIPLAK ARAMA

Pandemi koşullarında tutukluların sağlığa erişiminde de problemler yaşandığını dile getiren Maçoğlu, şu bilgileri paylaştı: “Kırşehir Cezaevi başta olmak üzere birçok cezaevinde disiplin soruşturmaları nedeniyle görüş kısıtlamaları mevcut. Kırşehir Cezaevi’nde ayakta sayım nedeniyle HDP Kırşehir eski İl Eşbaşkanı Av. Saim Özdemir’in de bulunduğu 3 kişi hücrede tutuluyor. Sincan 1 Nolu F Tipi’nde girişte çıplak arama, ayakta sayım dayatmasına karşı çıkan mahpuslara işkence uygulanıyor. Kayseri 1 Nolu’da ayakta sayım devam ediyor. Kabul etmeyen tutuklular zorla avluya çıkarılıp, zor kullanmak suretiyle sayım yapılıyor. Bunların çoğu Kırşehir Cezaevi’nde ayakta sayıma karşı açlık grevine girdikleri nedeniyle sürgün edilen tutuklulardan oluşuyor. Tutuklular hakkında keyfi tutanaklar tutuluyor, İnfaz Hakimlikleri gerekli araştırmaları yapmadan idarenin tek taraflı tutanaklarını dikkate alarak disiplin cezalarını onaylıyor.”

‘TALEPLER KARŞILANSIN’

Av. Maçoğlu, birçok cezaevinde açlık grevlerine giren mahpusların vitamin taleplerinin idare tarafından karşılanmadığını da ifade etti.

Açlık grevi eylemine giren mahpusların talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdürecekleri mesajı verdiğini aktaran Maçoğlu, “2019 yılında da tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevleri yapılmıştı. Haklı ve meşru taleplerle başlatılan açlık grevi sonrası bakanlık tarafından İmralı’ya avukatların gidişlerine izin verildiyse de 2019 Ağustos ayından beri İmralı’da disiplin soruşturmaları gerekçesiyle avukat görüşleri yaptırılmıyor. En son aile görüşü de İmralı’da çıkan yangın ardından 3 Mart 2020’de gerçekleştirildi. Son olarak keyfi bir şekilde izin verilmeyen görüşlere Eylül 2020 tarihinden bu yana disiplin cezaları gerekçesiyle hem aile hem de avukatlarının gidişine izin verilmiyor. Diğer cezaevlerinde de tecrit koşulları ağırlaştırılmış durumda. Cezaevlerinde devam eden açlık grevi, süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dönüşmeden haklı ve meşru talepler karşılanmalıdır” diye konuştu.

Maçoğlu, açlık grevine giren mahpusların İmralı Cezaevi’ne sevklerinin yapılması talebiyle hem cezaevi idarelerine hem de Adalet Bakanlığı’na dilekçe ile gönderdiğini de kaydetti.

MA / Berivan Altan

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.