Dicle Haber Ajansı

Market Devi İ-flas Etti

Market Devi İ-flas Etti
229
25 Haziran 2023 - 2:21

İşçilerin ücretlerini ödemeden konkordato ilan eden dev market zincirinin iflasına karar verildi.Yükselen enflasyona karşı alım gücü düşen halkın geçimini sağlaması ve uygun fiyata ürün tedariki için kuruldukları açıklayan market zinciri daha fazla dayanamayıp iflas ettiklerini açıkladı… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul ve Ankara’da 11 Şubat 2019 Pazartesi günü kurularak ürün satışlarına başlayan Halk Sebze Tanzim Satış Çadırları’nın ardından kurulan Dost Mağazacılık A.Ş. Tanzim Satış Mağazası çalışanları haklarını alamıyor.
Yükselen enflasyona karşı alım gücü düşen halkın geçimini sağlaması ve uygun fiyata ürün tedariki için kuruldukları açıklanan çadırların ürünleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nca temin edildi. Buna göre belediyeler toplam 80 noktada kurulan Halk Sebze Tanzim Satış Çadırları ile kâr elde etmeden ucuza sebze sattı. 31 Mart yerel seçimler sonrasında AK Parti, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerini kaybettikten sonra Tanzim Satış Çadırları da kapandı.

Tanzim Satış Çadırları fikrinden yola çıkan bir grupsa, işlerini büyütmek için İstanbul’da yaklaşık 40 şubelik Dost Mağazacılık A.Ş. Tanzim Satış Mağazası adıyla bir şirket kurdu. Ancak ‘Tarladan Sofraya’ sloganıyla yola çıkan şirket, bir yılını doldurmadan iflas etti. Bu şubelerde çalışan onlarca işçi ise mağdur oldu.
Şirket iflasın ardından İstanbul’daki 37 şubesini hızla boşaltarak kapattı, İstanbul Kağıthane’de bulunan merkezini Yalova’ya taşıdı. Ellerindeki taşınmaz malları devreden şirket, hemen ardından konkordato ilan etti. 1 Aralık’ta ise şirketin Yalova’da konkordato davası görülecek.

İşverenin konkordato ilan etmesi, aciz vesikası alması ve iflası durumlarında işçilerin ödenmeyen ücret alacaklarını karşılamak amacıyla oluşturulan bir Ücret Garanti Fonu olduğuna dikkat çeken çalışanlar, tanzim marketin konkordato sürecinde atanan konkordato komiserlerinden bu fondan ‘kamu kaynaklarını zarara uğratmamak’ gerekçesiyle yararlanamayacakları yanıtını aldıklarını aktardı.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.