Dicle Haber Ajansı

Milyonda bir gerçekleşen mucize! Hamileyken hamile kaldı, 3,5 ayda iki kez doğum yaptı

Milyonda bir gerçekleşen mucize! Hamileyken hamile kaldı, 3,5 ayda iki kez doğum yaptı
442
07 Temmuz 2022 - 12:37

Adıyaman’da bir keçi hamileyken ikinci bir hamilelik geçirerek milyonda bir görülen bir mucize gerçekleştirdi. Tıbben gebelik süresi 5 ay olan keçilerin aksine 3,5 ayda iki kez doğum yaptı.

Adıyaman’da yaşayan Sarıkaya ailesi, Kurban Bayramı’nda kesmek için 2 ay önce bir keçi satın aldı. Beraberinde 1,5 aylık yavrusuyla birlikte aldıkları keçiyi besleyen Sarıkaya Ailesi, geçtiğimiz günlerde bir şokla karşılaştı.

Aile sabah kalktıklarında keçilerinin yanında bir yavru keçisi olduğunu fark etti. Kurbanlık için aldıkları keçi, kısa sürede ikinci doğumunu yaptı.

EŞİNE NDER RASTLANAN SÜPERFETASYON 

Emine Sarıkaya, yeni yeni yürümeye başlayan yavru keçiye ‘Gümüş’ ismini verdi. Kedi yavrusu büyüklüğünde dünyaya gelen keçi yavrusunu ilk gördüklerinde şaşkına dönen aile yavru keçiyi veteriner hekime kontrol ettirdi.

Veteriner Hekim Zeki Selçuk, tıp dünyasında eşine ender rastlanan ve milyonda bir görülen bu olayın ‘Süperfetasyon’ olduğunu söyledi. Şaşkınlığını gizleyemeyen Zeki Selçuk, 24 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını vurguladı.

Veteriner Hekim Zeki Selçuk, “Zaten gebe olan bir keçinin gebelik sürecinde ikinci defa çiftleşmesi sonucu süperfetasyon dediğimiz bir vakayla karşı karşıyayız. Bu durum köpeklerde ve domuzlarda çok yaygın olmasına rağmen keçilerde milyonda bir görülür. Emine’nin keçisiyle bir başka ilginç olay daha yaşamış olduk. Çünkü bu gebelik aynı eş zamanlı sonlanabilir. Genelde prematüre doğum şeklinde sonlanır ancak 2 ay önce doğum yapan Emine’nin keçisi 2 ay sonra ikinci doğumunu yapıyor” dedi.

DOĞUM YAPMASAYDI KESECEKTİK

Daha sonra konuşan keçi sahibi Emine Sarıkaya ise

“Biz bunu normalde beslemek için aldık, kurbanlığa yetiştirmek için. 1,5 aylık bir yavrusu vardı. Sonradan doğum yaptığını görünce çok şaşırdık. Milyonda bir görülen bir durummuş. Normalde yavrusu olan bir keçi yavrulamıyor, o şekilde şaşırdık. Doğum yapmasaydı kesecektik kurbanda, kurtulmuş oldu yani yavrumuz.

Aldığımızda 1,5 aylık yavrusu vardı. O yüzden hamile olma ihtimalini düşünmedik, erkek keçimiz de yok. Geldiği yerden yavru getirdi. 2 ay aralıklarla 2 yavrusu oldu. Durumu çok iyi biraz erken doğdu, şu an sağlık durumu çok iyi.

Veteriner hekimimiz çok sağlıklı olduğunu söyledi. Dişlerinin çıktığını ve herhangi bir sorunun olmadığını söyledi. Annenin sağlık durumu da çok iyi, şu anda besliyoruz. Evet normalde milyonda bir görülen vaka” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.