Dicle Haber Ajansı

Naci Görür’den K’orkutan Açıklama

Naci Görür’den K’orkutan Açıklama
312
25 Haziran 2023 - 2:25

EYVAH Kİ NE EYVAH ! NACİ GÖRÜR 10 ŞİDDETİNDE BEKLİYORUM DEDİ
Naci Görür dünyanın en aktif fayı diyerek uyardı: 10 şiddetine kadar çıkacak..

Prof. Dr. Naci Görür, dikkat çeken bir deprem uyarısında bulundu. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerde çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti. Depremlerin ardından özellikle de Marmara Bölgesi için uzman isimlerden peş peşe uyarılar gelirken Naci Görür, son açıklamasında “7,4 şiddetinde deprem olabilir” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay’da yaşanan iki büyük deprem Türkiye’yi derinden yaraladı. Uzmanlar ise Marmara bölgesi için kırmızı alarm çağrısında bulunuyor. Kritik bir uyarıda Prof. Dr. Naci Görür’den geldi.

NACİ GÖRÜR’DEN 7.4’LÜK DEPREM UYARISI!

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında kritik açıklamalarda bulundu. Marmara Denizi ve Erzincan, Tunceli bölgesine dikkat çekerek uyarılar yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamalarından satır başları:

“Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı Türkiye’nin tamamı hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.

“Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde Bunu zaten hep söylüyoruz.”

“Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu.”

DEPREM NEREDE BEKLENİYOR?

“‘Hocam nerede deprem bekliyorsunuz?’ diye bana sorduğunuz zaman ben parmağınızı kapatır ‘Kahramanmaraş’ filan derdik. Şimdi orası geçti. Daha büyük deprem üretme potansiyeli yok. ”

“LİSTEDEN ÇIKARTTIK”

“Demek istediğim yıllarca Kahramanmaraş’ı listeye koyuyorduk. Şimdi listeden çıkarttık.”

“Bunu da söylüyorduk; Yedisu fayı. Marmara diyorduk, Yedisu diyorduk, Maraş diyorduk… İşte bir de Batı Anadolu’da İzmir çevresinde de ‘Dikkatli olmak gerekir’ diyorduk.”

10 ŞİDDETİ BİLE…

Asya Yakası göreceli olarak, Avrupa Yakası nazaran daha az etkilenecek. Çünkü burada jeolojik formasyon zemin itibarıyla daha güçlü. Dolasıyla burada hasar göreceli olarak daha fazla. Kıyya yakın, kıyıdan 10 kilometre içeriye doğru gittiği yerlerde çoğunlukla depremin şiddeti 9 olacak. Kuzeye doğru çıkınca bu düşecek. Aynı şekilde Anadolu Yakası’nda da kıyıya paralel kesimlerde 9 şiddeti ve Kuzeye doğru azalacak. Kimi yerlerde 10 şiddeti bile görülecek. Bu ciddi bir deprem şiddetidir.

“Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.”

kaynak:tgrthabercom.tr

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.