Dicle Haber Ajansı

Yazın Ortasında Vuracak Hazırlıklı Olun

Yazın Ortasında Vuracak Hazırlıklı Olun
255
21 Haziran 2023 - 12:41

Uzmanlar yanıtladı: Bu sene yaz gelmeyecek mi? El Nino etkisiyle Türkiye’yi nasıl bir hava durumu bekliyor?Yazın Ortasında Vuracak
Son günlerde her ortamda ‘Bu sene yaz gelmeyecek galiba’ tartışması yapılıyor. Haziran ayının serin ve yağışlı başlaması, bu yazın nasıl geçeceği sorularını beraberinde getiriyor. Peki yaz aylarında ve sonrasında Türkiye’yi nasıl bir hava durumu bekliyor? Uzmanlar yanıtladı…
İlkbaharı sonlandırıp yaz aylarına geçtiğimiz şu günlerde beklenti havaların ısınması. Ancak Haziran ayı pek de umulduğu gibi sıcak ve güneşli geçmiyor. Aksine hava halen yağmurlu ve rüzgârlı.

Geçtiğimiz günlerde birçok şehirde yoğun yağışlar sellere ve su baskınlarına neden oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden de sık sık kuvvetli yağış ile ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksama uyarıları yapılıyor.

Hava Durumu tahminleri serin ve yağışlı havanın bir süre daha süreceğine işaret ediyor. Hal böyle olunca da ‘Bu sene yaz gelmeyecek herhalde’ tartışmaları başlıyor. Biz de buradan hareketle Meteoroloji Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt’a ‘Bu sene yaz gelmeyecek mi?’ diye sorduk. İşte detaylar…

HAZİRAN AYI BOYUNCA SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ALTINDA SEYREDECEK

Son yıllarda dünyanın her köşesinde iklimsel anlamda değişimler gözlemlendiğini söyleyen Güven Özdemir, “Ülkemizde de bu durum devam ediyor. Yazın başlangıcı olan Haziran ayında, kıyı bölgelerimizde ve iç kesimlerde sıcak havanın yavaş yavaş etkisini göstermesi beklentisinin aksine, yağışlı ve serin havaların devam etmesinin, sıcaklıkların yer yer mevsim normallerinin altında seyretmesinin kaçınılmaz olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıllara göre yer yer mevsim normallerinin altında seyreden havanın Haziran ayı boyunca da bu şekilde olacağı öngörülüyor” dedi.

‘YAZ GEÇ GELECEK VE GEÇ GİDECEK’

Sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyredeceği yönündeki öngörülerle birlikte akla hemen şu soru geliyor: Bu normal mi?

Okan Bozyurt, yaz aylarında havaların yağmurlu olmasının normal olduğunun altını çizdi ve buna halk arasında kırkikindi yağmurları adı verildiğini hatırlattı.

Bozyurt, “Ancak bazı yıllar bu yağmurlar tavan yapıyor, görüldüğü üzere bu yıl da onlardan biri. İstatistiklere göre bir yılın mayıs ve haziran ayları mevsim normallerinin altında geçiyorsa, bir sonraki kış genelde çok yağışlı ve soğuk geçiyor. Ama bu yıl farklı bir durum daha var, El Nino olayı gerçekleşiyor. Bu aslında ortalama sıcaklığı yükselten bir olay. El Nino, Temmuz ayıyla birlikte kendini gösterecek ve Ağustos ayından itibaren sıcaklığı hissetmeye başlayacağız. Özellikle de Eylül ayı çok sıcak geçebilir, hatta son yılların en sıcak Eylül ayı olabilir. Bu sene Yaz geç gelecek ve geç gidecek” ifadelerini kullandı.

‘SERİN HAVAYI MUMLA ARAYACAĞIZ’

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) ve NASA gibi meteorolojik tahmin modelleri ile öngörüde bulunan meteoroloji örgütlerinin de 2023 yazının daha önceki yazlar gibi olmayacağını açıkladıklarını ifade eden Güven Özdemir, “Bu yıl etkisi görülmeye başlanan El Nino’nun global anlamda etkisini hızla artıracağına, bazı bölgelerde kurak ve sıcak hava bazı bölgelerde de aşırı yağış ve soğuk hava görüleceğine işaret edilmektedir. Ülkemizin tamamında Haziran ayının yer yer mevsim normallerin altında serin ve etkili yağışlı, Temmuz ayının ise sıcak ve kurak olacağı öngörülüyor” dedi.

Okan Bozyurt ise NASA’ya göre Süper El Nino gerçekleşeceği beklentisinin de olduğunu vurgulayarak, “Süper El Nino olursa ısıtıcı etkileri yaklaşık 3-4 yıl sürecek, böylece bu yıllarda rekor sıcaklıklar yaşanabilir. 2016 da El Nino yılıydı ve dünyanın ortalama sıcaklığı tavan yapmıştı. Ayrıca 1880’li yıllardan itibaren yaşanan en sıcak yıldı. Şimdi zaten halihazırda küresel ısınma varken bir de Süper El Nino yaşanması, bu seneki sıcakların 2016 yılını da geride bırakacağını bize gösteriyor. Kısacası şu sıralar yaşadığımız serin havayı mumla arayacağız, bu yağışların tadını çıkarmak lazım” açıklamalarında bulundu.

EL NİNO KÜRESEL ISINMAYI DESTEKLİYOR

Okan Bozyurt, son birkaç yıldır La Nina’nın hakim olduğunu ve küresel ortalama sıcaklığı düşürdüğünü, El Nino’nun ise tam tersi olarak küresel ısınmayı desteklediğini ifade ederek, şu benzetmeyi yaptı:

“Bir termal havuz düşünün ortada sıcak su var ve etrafı kapalı. Doğal olarak kapalı mekânda boğucu bir sıcaklık olur. El Nino yılları da böyle sıcak olur. La Nina da ise tam tersi olarak ortada soğuk bir havuz düşünün, haliyle etrafını da soğutur. La Nina’da da tıpkı böyle hava soğur.”

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.