Dicle Haber Ajansı

1 metre zıplıyor..

1 metre zıplıyor..
523
22 Temmuz 2022 - 23:36

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde havaların ısınması ile ortaya çıkan ‘Sarıkız’ cinsi örümcekler endişeye yol açtı.
Kocasinan ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi’nde özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile beslenebilen, güçlü çeneleri sayesinde et parçalarını kolayca koparıp yiyebilen ‘Sarıkız’ cinsi örümcekler, endişeye yol açtı.

Mahalleli, insan eli kadar boyu olduğu belirtilen, 1 metre yükseğe zıpladığı iddia edilen örümcekler için yetkililerden yardım talep etti. Hem ilaçlama hem de alternatif çözümler isteyen mahalleli, bu tür örümceklerin yaz aylarında sıklıkla görüldüğünü söyledi.

Sarıkız’ örümceği (camel spider)

‘Sarıkız’ cinsi örümcekler; özellikle Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülüyor. Beslenme şekilleri nedeniyle diğer iri örümceklerden farklı olduğu ifade ediliyor. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip sarıkız örümcekleri, akrep dahil birçok hayvanı yiyerek beslenebiliyor. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için bu örümceğin sadece geceleri hareket ettiği biliniyor. Saatte 1,5 kilometre yol aldığı belirtilen Sarıkız örümceği, güçlü çeneleri nedeniyle ısırdıkları insanlara zarar verebiliyor. Fakat bu örümceklerin zehirli olmadığı da biliniyor. Yüksekova’da et yiyen ‘Sarıkız’ örümceği görüntülendi! Tek ısırığı insanı yere seriyorHakkari’nin Yüksekova ilçesinde öğretmen Ümit Bartın doğayı gezerken, ölümcül olan zehirli ‘Sarıkız’ örümceğiyle karşılaştı. Bartın, büyüklüğüyle ve sarı rengiyle hemen kendini belli eden ‘Sarıkız’ı kayda aldı.
Havaların ısınmasıyla yılan, örümcek gibi hayvanlar kendini göstermeye başladı. Pek çok ilden yılan ısırması vakalarına ilişkin haberler geliyor. Ender görülen ‘Sarıkız’ örümceği de bu dönemde kendisini gösteren hayvanlardan biri oldu.

“DÜRTTÜM, SALGIRGAN HALİYLE KARŞILIK VERDİ”
‘Sarıkız’ı kayda alan Ümit Bartın o anları şöyle anlattı: ” Yüksekova’nın Kuruköy bölgesinde ovayı gezerken karşılaştığım birçok böceğin yanında tam yol kenarında büyük bir örümceğin ilerlediğini gördüm. Bu örümcek, Türkiye’nin daha çok Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan ‘Sarıkız’ dediğimiz ölümcül zehri olan örümcek türüydü. O anda ineklerini orada otlatan yaşlı bir amcaya da durumu belirttim. Aldığım değneği örümceğe yaklaştırdım. Örümcek saldırgan haliyle karşılık vermeye başladı.

”BİTKİLERİN ARASINA KARIŞARAK GÖZDEN KAYBOLDU”
Zehirli ‘Sarıkız’ örümceği bir metreye kadar zıplayabiliyor ve tehdit olarak gördüğü canlıya zarar verebiliyor. Ben de bu düşünceyle ve korkarak tam olarak yaklaşamadım. Örümceğin etle beslendiğini ve sıcak topraklarda ‘çöl örümceği’ olarak da bilindiğini ve etrafa tehlike saçtığını biliyordum. En sonunda yolun kenarında bitkilerin arasına karışarak gözlerden kayboldu. Özellikle köy halkının bu örümcekler konusunda çok çok dikkat etmelerini önemle belirtmek istiyorum” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.