Dicle Haber Ajansı

Armand Duplantis dünya rekorunu geliştirdi! 22 yaşında tarihin en iyisi…

Armand Duplantis dünya rekorunu geliştirdi! 22 yaşında tarihin en iyisi…
385
26 Temmuz 2022 - 1:42

İsveçli sporcu Armand Duplantis, 6.21 metrelik atlayışıyla sırıkla atlamada kendisine ait dünya rekorunu bir kez daha geliştirdi. Duplantis henüz 22 yaşında tarihin en iyisi olmaya devam ediyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde düzenlenen Dünya Atletimiz Şampiyonası’nda Armand Duplantis, sırıkla atlamada kendisine ait dünya rekorunu, organizasyonun son gününde geliştirdi.

Daha önce 2020’de 6 metre 20 santimetreye ulaşan İsveçli atlet, sırıkla atlamada kendisine ait dünya rekorunu 1 santimetre geliştirerek, 6 metre 21 santimetreye çıkardı.

Dev organizasyonun kapanış gününde kendi rekorunu geliştiren Armand Duplantis henüz 22 yaşında tarihin en özel sırıkla atlama rekortmeni oldu. Atlayışı gerçekleştirdikten sonra müthiş bir sevinç yaşayan Duplantis başardığı şeye kendisi bile inanamadı.

6.21’lik derecenin yeni sahibi ‘Süperman Duplantis’ tarihi andan sonra şu açıklamayı yaptı: “Çok özel bir andı. Annem, babam, kız arkadaşım, en yakınlarımın hepsi buradaydı. Bugüne kadar kırdığım rekorlarda da onlar hep arkamdaydı. Başarımda en büyük pay aileme ve yakınlarıma ait. Bu anları onlarla paylaşabildiğim için de çok mutluyum”

2020’DE 26 YILLIK REKORU KIRMIŞTI
Armand Duplantis 2020’de Roma’da 6.14 metreyi geçerek Sergey Bubka’nın 1994’ten beri kırılamayan 26 yıllık açık hava rekorunu kırmayı başarmıştı. Çocukluğundan bu yana rekorları alt üst eden spor dünyasının heyecan verici yıldızı çıtayı oldukça yükseğe çekti.

Çocukluk günlerinden bu yana kırılmadık rekor bırakmayan ve adeta önünde durulamaz bir şekilde gümbür gümbür gelen Duplantis son 6 sezonda hem salon derecesini hem de açık hava derecesini 1 metreden fazla geliştirmeyi başardı.

YENİ NESLİN ADRENALİNİ TAŞIYOR
Fransız atlet Renaud Lavillenie 5 Şubat 2014’te Ukrayna’da düzenlenen Pedro Kupası salon atletizm şampiyonasında 6 metre 15 santimetre ile Ukraynalı Sergey Bubka’ya ait olan 21 yıldır kırılamayan dünya rekorunu 6 metre 16 santimetre ile kırmıştı. Renaud Lavillenie bu başarıya ulaştığında 28 yaşındaydı. 6 yıl sonra dünya sahnesine adım atan Armand Duplantis ise 2020’de 20 yaşında 6.17 ile rekoru tarihe gömdü.

BUBKA KADAR TAŞIYABİLECEK Mİ?
Amerika doğumlu İsveçli sporcu Duplantis, atletizmde Usain Bolt’tan sonra yeni neslin adrenalini piste yansıtmayı sürdürdü. İnatçı tarzıyla son 2 yılda çıtayı 6 metre 21 santimetreye kadar çıkaran başarılı sporcunun nereye kadar gideceği merak konusu ancak atletizm dünyası kendisinden olağanüstü şeyler beklemeye devam ediyor.

Gelmiş geçmiş en iyi sırıkçı olarak kabul edilen Sergey Bubka’nın 21 yaşındayken 1984’te 5.8 ile kırdığı rekor tam 30 yıl taşınmıştı. Armand Duplantis’in kayıtlara geçen son rekoru 6.21’in kaç yıl zirvede kalacağı şimdiden heyecanla takip ediliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.