Dicle Haber Ajansı

BM olağanüstü toplanıyor

BM olağanüstü toplanıyor
242
10 Mayıs 2022 - 0:46

BM İnsan Hakları Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’daki insan hakları ihlallerini görüşmek üzere Perşembe günü olağanüstü toplanacak.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’daki insan hakları ihlallerini görüşmek üzere Perşembe günü olağanüstü toplanacak.

Ukrayna’nın, Cenevre’de olağanüstü oturum düzenlenmesi talebine, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’den fazla ülke destek verdi. Ukrayna’nın Cenevre’deki BM Temsilcisi Büyükelçisi Yevheniia Filipenko, bu oturumun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “Moskova’nın uluslararası alanda tecrit edildiğini göstermek” adına önemli bir mesaj olacağını söyledi.

Filipenko, sanal medyadan yaptığı açıklamada, “Hep birlikte Putin’e ve onun savaş suçluları arkadaşlarına güçlü mesaj gönderiyoruz: Siz daha önce hiç olmadığınız kadar tecrit edildiniz” dedi.

Filipenko, BM’nin Rusya’nın ülkesinde işlediği insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını ortaya koymak için pratik adımlar atmasını beklediğini söyledi. Filipenko, BM’nin Buça ve diğer işgal altındaki yerlerdeki insan hakları ihlalleri için kapsamlı bir soruşturma yürütmesini talep etti. Bu oturumun uluslararası toplumun Mariupol başta olmak üzere ülkesinde zorla yerinden edilenlerin ve insan hakları ihlallerine maruz kalan sivil halkın sorunlarına daha fazla eğilmesi için bir fırsat olacağını ifade eden Filipenko, “Bu suçları işleyenlerin cezalarını çekmesi konusunda emin olana kadar dinlenmeyeceğiz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.