Dicle Haber Ajansı

Hamaney’den Erdoğan’a: Türkiye’nin Suriye operasyonu bölgeye zarar verir

Hamaney’den Erdoğan’a: Türkiye’nin Suriye operasyonu bölgeye zarar verir
439
20 Temmuz 2022 - 2:09

Bütün dünyanın gözü bugün İran’daki zirveye çevrilmişken, Erdoğan ile bir araya gelen İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ardından Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi bir araya geldi ve ikili ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan-Reisi ortak basın toplantısında Suriye konusuna da değinildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği İran’da, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından resmî törenle karşılandı. Erdoğan daha sonra İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi.

İran devlet televizyonu, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Suriye zirvesi için Tahran’da bulunan Erdoğan’a, Suriye’ye askeri bir saldırının bölgeyi istikrarsızlaştıracağını söylediğini aktardı.

Erdoğan ve Reisi

Habere göre Hamaney, “Suriye’ye yapılacak herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır.” dedi.

2016’dan bu yana Suriye’nin kuzeyinde dört operasyon düzenleyen Türkiye, sınır boyunca 30 kilometrelik (20 mil) derin “güvenli bölgeleri” genişletmek için daha fazla askeri operasyon başlatacağını açıklamıştı.

Erdoğan’ı İran Cumhurbaşkanı karşıladı. İki isim daha sonra İran’ın ruhani lideri Hamaney’le bir araya geldi.

Erdoğan’ın bu açıklamaları başta bölgede aktif olan ABD ve Rusya’nın tepkisini çekmişti. Bölgede aktif olan bir diğer ülke olan İran’ın ise bugün gerçekleşecek görüşmelerde Suriye için arabuluculuk yapmaya çalışacağı duyurulmuştu.

ERDOĞAN-REİSİ ORTAK BASIN TOPLANTISI

Tahran’daki ziyaretleri kapsamında Erdoğan, Reisi ile ortak bir basın toplantısı da düzenledi. İran Cumhurbaşkanı Reisi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki iş birliği ve yatırımlara değinirken, “Türkiye ile ortak sanayi projeleri, bilim teknoloji alanında ortaklıklar da müzakere konularımızın arasındaydı. İki ülke arasındaki mevcut doğalgaz anlaşmasının da süresinin uzatılması için çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede doğalgaz ihracat hacmimiz de artacaktır.” dedi.

Reisi, “Terörizm ve uyuşturucu ile mücadele konularında da görüşmeler yaptık. Terör örgütleri ülkeler için farklılık gösteriyor ama her kim sınırlarımız veya ülkelerimiz için tehlike oluşturuyorsa bunlar teröristtir. Batı gibi biz terörist ayrımı yapmıyoruz. Hangi başlık altında olursa olsun, teröristlerin güvenliği tehlikeye atmasına izin verilmemelidir” dedi.

Reisi, Suriye konusuna da değinirken, “Özellikle her iki taraf da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgulamıştır.” dedi. Reisi, “İki ülke arasındaki iyi ilişkiler, bölgenin iki güçlü ülkesidir ve bu iki ülkenin iş birliği bölgenin güvenliğinin artmasını sağlayacaktır. Bugün görüşmelerde bu konuları da ele aldık. Konuyla ilgili irademizi ortaya koyduk.” dedi.

ERDOĞAN: İRAN İLE TİCARET HACMİNİ ARTIRACAĞIZ

Reisi’nin ardından söz Erdoğan’daydı. Erdoğan, “Reisi’nin de dediği gibi komşularla iyi ilişkiler kurmayı çok değerli buluyorum. İki ülke arasındaki iş birliğini artırmak için görüşmeler gerçekleştirdik. Bizim 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma isteğimiz vardı. Ancak maalesef pandemi nedeniyle bu hedefimizin gerisinde kaldık. Şu an itibariyle 7,5 milyar doları yakaladık. Ben inanıyorum ki iki ülkenin kararlı yürüyüşü ile hedeflediğimiz rakama ulaşacağız. Savunma sanayinde atacağımız adımlarla da bu süreci hızlandırmamız mümkün.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ifade ettiği gibi terörle mücadelelerinin büyük bir önem taşıdığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PJAK, PKK, PYD, YPG, FETÖ terör örgütleri, her iki ülkenin de ciddi manada baş belasıdır. Bildiğiniz gibi biz bunları artık NATO sözleşmesinin içerisine de soktuk. Çünkü bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçıran baş belalarıdır. Dolayısıyla bunlarla, dayanışma içinde bir mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı’nın dışında önemli bir toplantıyı daha gerçekleştireceklerini anımsattı.
Astana üçlüsü olarak liderlerle bir araya geleceklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek Sayın Putin, gerek şahsım, gerekse Sayın Reisi bir araya gelerek gelişmelerin son halini masaya yatırmış olacağız. Astana sürecini yeniden değerlendirme, yeniden ayağa kaldırma durumu olacaktır. Bu vesileyle tüm bakan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Aralarındaki mutabakatı, dayanışmayı devam ettirmelerini özellikle kendilerinden rica ediyorum” açıklamasını yaptı.

Öte yandan bugün Tahran’a giden Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek ve Üçlü Zirve Toplantısı’na katılacak.

On yılı aşkın bir süredir kaosun ve şiddetin hüküm sürdüğü Suriye’de İran ve Rusya yönetimleri Beşar Esad’ı desteklerken Türkiye ise muhalifleri destekliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.