Dicle Haber Ajansı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kritik asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kritik asgari ücret açıklaması
445
05 Temmuz 2022 - 16:57

Asgari ücret yüzde 30’luk artışla 4.253 liradan 5.500 TL’ye çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücretle ilgili açıklama yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Asgari ücret tutarının 5 bin 500 TL’ye çıkarılması sonrası bakanlık 90,6 milyar TL vergiden feragat edildiğini duyurdu.

2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisinin kaldırıldığını hatırlatan Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir.” ifadesini kullandı.

Temmuz ayından itibaren asgari ücretin ise 5.500 TL’ye yükseltilmesi ile birlikte vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek vergiden feragatin toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükseldiğini belirten bakanlık şöyle devam etti:

 

“Devletimiz, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri rahatlıkla karşılayabilecek bir konumdadır.
Dün olduğu gibi bugün de ekonomimizdeki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasını önemsiyor, tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.