Dicle Haber Ajansı

İBB’den Bakan Kurum’a yanıt: Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir

İBB’den Bakan Kurum’a yanıt: Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir
315
04 Temmuz 2022 - 1:21

İBB, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Abdi İpekçi Spor Salonu Kompleksi inşaatıyla ilgili “İBB kalkmış inşaatımızı durdurmaya çalışıyor” sözlerine yanıt verdi. İBB’den yapılan açıklamada, “Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir. Uzun yılların alışkanlığıyla, ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum’ anlayışının artık bu şehirde yeri yoktur. İBB’yi hesaba katmadan yapılan tüm işlemler geride kalmıştır” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yıkılıp yeniden yapımına başlanan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatının müteahhidine ve inşaatın sahibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, yeşil alana zarar verildiği için yaklaşık 150 milyon TL’lik ceza kesmiş ve inşaatı mühürlemişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İBB’yi hedef alan açıklamalarda bulundu. İBB’den yapılan yazılı açıklamada, Bakan Kurum’a yanıt olarak şu ifadelere yer verildi:

İBB’DEN BAKAN KURUM’A YANIT

* Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir.

* İBB, 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarının kendisine tanıdığı hakları kullanarak, yeşil alana zarar veren, hukuka uygun olmayan biçimde düzenlenmeye çalışılan ruhsatla faaliyet gösteren inşaatı mühürledi. 150 Milyon TL para cezası kesti.

* Üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirdi. Yapılan yasal işlemin gerekçesini ortadan kaldırmak yerine, konuyu siyasi polemiğe çevirmek, hele de bunu kendi bakanlığının uygulamasından, sorumlu olduğu imar kanunu ve yenileme alanları kanununa rağmen yapmak, en basit tabiriyle görev ihmalidir.

“HERKES VE HER KURUM BU KURALA UYMAK ZORUNDADIR”

* 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarındaki hükümler açıktır. Bu kanunların uygulamasından sorumlu olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bakan da sayın Murat Kurum’un kendisidir.

*Hukuk devletinin gereğini yerine getirenleri anlamak ve takdir etmekten uzak bu anlayışa hatırlatmak isteriz ki; bir kural varsa herkesi bağlar. Herkes ve her kurum buna uyar, uymak zorundadır. Hiç kimse ve hiçbir kurum kanunların tarif ettiği cezalardan muaf değildir.

“YETKİ GASPININ BİR ÖRNEĞİDİR”

*Kanun gereği, yenileme alanlarında avan projeyi büyükşehir belediye başkanı onaylar. Büyükşehir belediyesini ve halkın oylarıyla seçilmiş başkanını tanımayan anlayışla hareket edilirse, burada olduğu gibi, sorumlu makamda bulunan bakanlık, muvaffakat da almaz, projeyi de onaylatmaz. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket edildiğinde de ortaya böyle bir sonuç çıkar.

*Söz konusu alanda, İBB’nin mülkiyeti olmasına rağmen, herhangi bir onay ve görüş dahi almaya tenezzül etmeden inşaata başlamak, maalesef artık alışkanlık haline getirilmiş, bir şekilde yetki gaspının yeni bir örneğidir. Göreve geldiğimizden bu yana, yasal çerçevede olmak kaydıyla, yaşadığımız her türlü engellemelere rağmen kamuya yönelik yapılacak her türlü yatırımların önünü açmak için ne şekilde çaba sarf ettiğimiz, Sayın Bakan’ın da malumudur’

*Kanuna uygun biçimde gelse hemen onaylanabilecek bir konuyu, sırf İBB’yi yok saymak pahasına hukuk dışı yollarla yapmak, ancak böylesi bir sorumsuz tavırla açıklanabilir.

*Uzun yılların alışkanlığıyla, ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum’ anlayışının artık bu şehirde yeri yoktur. İBB’yi hesaba katmadan yapılan tüm işlemler geride kalmıştır. İBB ve onun seçilmiş başkanı göreve başladığı ilk günden beri kanunun kendisine tanıdığı tüm yetki ve sorumlulukları eksiksiz şekilde yerine getirmektedir, bundan sonra da aynı kararlılıkla yerine getirecektir.

*İBB, gençlerimize bu ve benzeri tesislerin kazandırılması için her tür sorumluluğu, ‘hukuk sınırları içinde’ almaktan kaçınmayacaktır.

İBB İNŞAATI MÜHÜRLEMİŞTİ

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi, koruma kuruluna takılan eski Abdi İpekçi Spor Salonu’nun imar planı sürecinde, inşaatı geciktirdiği gerekçesiyle İBB’yi devre dışı bırakmıştı. Belediye, Basketbol Federasyonu’nun birimlerinin de yer alacağı yeniden yapılacak spor kompleksi için hazırladığı planı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletmiş, Bakanlık planı onaylamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıkılıp yeniden yapımına başlanan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatının müteahhidine ve inşaatın sahibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, yeşil alana zarar verildiği için yaklaşık 150 milyon TL’lik ceza kesmiş ve inşaatı mühürlemişti.

BAKAN KURUM İBB’Yİ HEDEF ALDI

Bakan Kurum, dün Ümraniye’de yaptığı açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kalkmış inşaatımızı durdurmaya çalışıyor. Burası eski yerine yapılan bir salon olduğu halde, buraya ‘yeşil alan’ diyor, başka şeyler uyduruyor. Halbuki derdi başka. Burada İSKİ’nin aylardır beklediğimiz yeni salon için ayrılan arazide üzerine düşen vazifeleri var. Bu vazifeleri yerine getiremiyorlar, bunu beceremiyorlar, bahane edip de çalışmayı durdurmaya kalkıyorlar” demişti.

Kurum, “Ayrıca bu proje içerisinde 14 bin metrekare yeşil alan varken, şu an orada halihazırda yeşil alan olmamasına rağmen sanki yeşil alan varmış gibi davranıyorlar. Milletimizin, İstanbullumuzun aklıyla alay ediyorlar. Hakikaten karşımızda yavrularımızın, gençlerimizin en güzel hizmeti alacağı, spor yapacağı bir tesisi durduran kötü niyetli muhalefet var, kötü kalpli irade var. Bunu net söylüyorum. Aynı şekilde Ulaştırma++ Bakanlığımızın hizmetlerini de durdurmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.