Dicle Haber Ajansı

İMO: Kentler depreme hazırlanmalı

İMO: Kentler depreme hazırlanmalı
429
27 Aralık 2020 - 21:59

Meydana gelen depremler nedeniyle yazılı açıklama yayınlayan İMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğu gerçeğinin altını bir kere daha çizerek, kentlerin depreme göre hazırlanması gerektiğini belirtti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB)bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Yönetim Kurulu, Elazığ merkezli 5,6 büyüklüğündeki depreme ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

‘GEREĞİ YERİNE GETİRİLMİYOR’

Depremin hissedildiği yerlerdeki yurttaşlara geçmiş olsun dileklerinin yer aldığı açıklamada, 24 Ocak’ta Elazığ’da yaşanan 6,5 büyüklüğündeki depremde 41 yurttaşın hayatını kaybettiği hatırlatıldı. 30 Ekim’de Ege Denizi’nde yaşanan depreminin de anımsatıldığı açıklamada, “Her deprem Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Bu gerçeği kabul etmeyen yok; ancak gereğinin yerine getirildiğini söyleyebilmek mümkün değil” denildi.

‘VEBAL YÖNETİMLERİN’

“Türkiye bir deprem ülkesidir ve İstanbul’u da içine alan Marmara depremi olası depremler arasındadır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi: “Olası İstanbul depremi için beklenen büyüklük, açık ki İstanbul’da telafi etmenin mümkün olmayacağı düzeyde can ve mal kaybına yol açacaktır. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye deprem tehdidi altındadır. Bir an önce kentlerimiz depreme göre düzenlenmeli, yapılarımız güvenli hale getirilmelidir. Hiç şüphe yok ki bunun için ulusal seferberlik ilan edilmeli; merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaş işbirliği sağlanmalıdır. Mevcut yapı stokunun depreme dayanmasının mümkün olmadığı ortaya çıktığına göre işe buradan başlamak ve olanca hızla yapıların deprem güvenliğini sağlanmak kaçınılmazdır. Eğer bu yapılmazsa vebali merkezi ve yerel yönetimlerin üzerinde olacaktır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.