Dicle Haber Ajansı

Mütevazilikte Son Nokta

Mütevazilikte Son Nokta
578
24 Nisan 2022 - 1:46

BİR adam KÖTÜ yoldan para KAZANIP bununla kendisine bir İNEK alır. Sonra, yaptıklarından P-İŞMAN olur ve hiç olmazsa iyi bir şey YAPMIŞ olmak için

BİR adam K-ÖTÜ yoldan para KAZANIP bununla kendisine bir İNEK alır. Sonra, yaptıklarından P-İŞMAN olur ve hiç olmazsa iyi bir şey YAPMIŞ olmak için bunu HACI BEKTAŞ VELİ’nin dergâhına K-URBAN olarak BAĞIŞLAMAK ister. O zamanlar DERGÂHLAR aynı zamanda AŞ evi işlevi görmektedir.

Durumu Hacı Bektaş-ı Veli’ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli : HELAL değildir diye bu K-URBANI geri çevirir. Bunun üzerine adam MEVLEVİ dergâhına gider ve ayni durumu MEVLANA’ya anlatır. MEVLANA ise bu HEDİYEYİ kabul eder. Adam ayni şeyi HACI BEKTAŞ VELİ’ye de anlattığını ama onun bunu KABUL ETMEMİŞ olduğunu söyler ve MEVLANA’ya bunun sebebini sorar…

MEVLANA şöyle der: Biz bir KARGA isek Hacı Bektaş Veli bir ŞAHİN gibidir. Öyle her L-EŞE konmaz. O yüzden senin bu HEDİYENİ biz KABUL EDERİZ ama o KABUL etmeyebilir. Adam ÜŞENMEZ kalkar HACI BEKTAŞ DERGÂHINA gider ve MEVLANA’nın K-URBANI kabul ettiğini söyleyip BUNUN SEBEBİNİ bir de Hacı Bektaş Veli’ye sorar. HACI BEKTAŞ VELİ şöyle cevap verir:..

Bizim GÖNLÜMÜZ bir SU BİRİKİNTİSİ ise MEVLANA’nın GÖNLÜ OKYANUS gibidir. Bu YÜZDEN, bir DAMLAYA bizim GÖNLÜMÜZ KİRLENEBİLİR ama onun ENGİN GÖNLÜ K-İRLENMEZ. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

BÖYLESİ TEVAZU VE İNCELİKLE, BİRBİRİMİZİ YERMEK YERİNE YÜCELTEBİLMEMİZ DİLEĞİ İLE

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.