Dicle Haber Ajansı

Yok böyle zam! Bir ailenin Kleopatra adasını görmesi için

Yok böyle zam! Bir ailenin Kleopatra adasını görmesi için
530
23 Temmuz 2022 - 2:09

Muğla’da altın sarısı kumlarıyla ünlü, koruma altındaki Kleopatra (Sedir) adasına geçen yıl giriş ve transfer 60 TL iken, bu yıl gidiş 100 TL, giriş ücreti ise 125 lira oldu. 4 kişilik bir aile için gidiş-dönüş ve ada giriş ücreti 900 lira! Müze kart ise geçmiyor…

Muğla’nın Ula ilçesinde sahili ve denizindeki altın sarısı kumları korumak için özel güvenlik görevlilerinin nöbet tuttuğu Kleopatra (Sedir) adasına gidebilmek artık lükse girdi. Geçen yıl adaya giriş ücreti 60 lira iken bu sene 125 liraya çıktı. Adaya transfer ücreti ise kişi başı geçen yıl yine 60 TL iken bu sene 100 TL oldu.

 

4 kişilik bir aile için sadece gidiş dönüş ve ada giriş ücreti 900 lira. Bu ücrete duş ve tuvaletler dahil. Yiyecek ve içecek ücreti ise ekstra. Bu arada adaya girişte önceki yıllarda geçerli olan müze kartı da geçersiz. Sadece Türk vatandaşlarına 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz.

Gökova Körfezi’nde yer alan Sedir ya da daha çok bilinen adıyla Kleopatra adası, bu yaz da turistlerin akınına uğruyor. Marmaris’in Çamlı Köyü’nden kalkan motorlar adaya günde 3 bin kişiyi taşıyor. Hafta sonları bu sayı 5 bini geçiyor.

KUMLARIYLA MEŞHUR

Ada büyük bir tarihi miras barındırsa da turistleri en çok cezbeden unsurlardan biri benzersiz kumlar oluyor. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan, kendi kendine çoğalabilen, çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumlar özel koruma altında tutuluyor.

60 metre uzunluk, 5 metre genişliğindeki kumsal iplerle çevrili durumda. Kumda yatmak, güneşlenmek, yürümek, hatta bir tanesini bile götürmek yasak. “Kumkurtaran Kulesi’ndeki özel koruma uygulamasıyla son dönemde kumların çoğaldığı göze çarpıyor.

ASGARİ ÜCRETLİ AİLENİN GÖRMESİ ARTIK İMKANSIZ

İğneden ipliğe her şeye gelen zamlardan perişan olan vatandaşın kendi ülkesindeki tarihi güzellikleri yaşayıp görmesi de artık hayal oldu. Son zamlarla 5 bin 500 lira olan asgari ücretlinin Kleopatra adasını gezmesi ciddi bir ücret gerektiriyor. Önce Marmaris’in Çamlı Mahallesi’ne ulaşım için ya özel araç ya da minibüslere binmek gerekiyor. Çamlı iskelesinden adaya kalkan tekneler kişi başı 100 TL ücret alıyor. Önceki yıllarda müze kartının geçerli olduğu ada girişinde sadece Türk vatandaşlarına 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz…

KLEOPATRA EFSANESİ

Efsaneye göre Romalı komutan Marcus Antonius, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Mısır Kraliçesi Kleopatra ile balayı için bu adayı hazırlatır. Adaya Mısır ve Kuzey Afrika’dan 60 gemiyle kum taşıtır. Aslında Kleopatra’nın adaya geldiğine dair bir kanıt yok. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de kumların 1500 yıldan daha eski olduğunu tespit etti. Ancak bu efsane hâlâ dilden dile anlatılıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.