Dicle Haber Ajansı

Kilosu 100 tl

Kilosu 100 tl
507
21 Haziran 2022 - 10:14

ANTALYA’da litresi 100 liradan satışı ve k * -nserden as-tıma, m-ide hastalıklarından cilt sorunlarında pek çok hastalığa şifa olduğu sürülen eşek sütünün hiçbir işeının değil, sütü içen bir bayanın ise al-erji kullanım * -l-ümden dönüp , bilimsel makalelere konu olduğu ortaya çıktı.

Akdeniz Üniversitesi’nden Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Usta, “Faydalı olsa bu fiyatlarda satılması doğru değil.

K*-nseri önlediğine dair hiçbir çalışma yok. Basit bilgilerle ‘k*-nsere iyi geliyor’ denmesi suistimaldir” dedi. Antalya’daki çiftliklerde üretilen, k*-nserden m-ide rahatsızlıklarına pek çok hastalığa yararlı olduğu öne sürülen ve litresi 80-100 liradan alıcı bulan eşek sütünün, bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yararı olmadığı ortaya çıktı.Anne sütüne çok yakın özellikte olduğu iddia edilerek senelerce eşek çiftliği sahipleri tarafından vatandaşa satılan sütün, yurtdışında bilim adamları tarafından araştırılıp, makalelere konu olduğuna, kesin olarak kanıtlamış bir yararı olmamakla beraber al-erjik reaksiyon gösterebildiğine dikkat çekildi. ‘k*-nsere iyi geliyor’ diye suistimal ediyorlar.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Usta, fiyatından da yola çıkılarak çare arayan insanların bu arayışlarını kullanarak bir suistimal uygulandığını anlattı. Prof. Dr. Usta, “İşin içinde suistimal var. Faydalı bile olsa bu fiyatlarda satılması hiç doğru değil. Her hayvanın sütü, o hayvanın gelişimi için idealdir. Anne sütü de insana uygundur. İçindeki proteinlerin *-l-memesi lazım. Eşek sütünü öyle şartlarda içiriyorlar ki bir süre sonra o proteinler *-l-üyor ve hiçbir yararı kalmıyor. K*-n-seri önlediğine dair hiçbir çalışma yok. Bu kadarcık basit bilgilerle ‘k*-nsere iyi geliyor’ denmesi bir suistimaldir” ifadelerini kullandı.
SON ANDA KURTARILDI Eşek sütünün *-l-ümle sonuçlanabilecek kadar t-ehlikeli sonuçları olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Usta, “Bir kadın bu sütten içtiği için vücudu al-erjik r-eaksiyon gösterdi. *lü-mle sonuçlanacak kadar kötü bir duruma geldi.

25 yaşındaki bir kadın eşek sütü içtikten sadece 5 dakika sonra al-erjik r-eaksiyonla karşılaşıp, *-l-ümün kıyısına geldi. 2017 senesinde British Association of Dermatologists dergisindeki makalede bayanın gözlerinin şiştiği, vücudunun değişik noktalarında k-ızarıklar ve kabarcıklar oluştuğunun ele alındığı belirtilerek, eşek sütünün kadında yüksek al-erjenik re-aksiyona sebep olduğu bildirildi” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, pek çok üründe tüketiciyi aldatmaya yönelik ilan ve reklamların internette paylaşıldığını söyledi. Gündüz, “Bu durumdan dolayı biz de çok büyük sıkıntıdayız. Bilimsel bir karşılığı olmadan ‘k*-nsere çok iyi geliyor’ diyorlar. Sütün 10 lira olan litresi bir anda 100 tl’ye çıkıyor. Tüketici de bir fayda saylayacağı algısına kapılarak bu rakamı veriyor.

Ancak bu ürünler vadedildiği gibi kullanıldığında bir işe yaramazsa bu firmalar ile ilgili hak arayışına da girebilir. Siz bu parayı verdiyseniz ve karşılığını alamadıysanız tüketiciyi yanıltmaya yönelik bir harekettir” ifadelerini kullandı.

Bu ürünlere yönelmeyin. H-astalıklara iyi geldiği söylenerek satılan ürünlerin çoğunun bilimsel olarak kanıtı olmadığını belirten Gündüz, şunları söyledi: “Tıp zaten ilerlemiştir ve bu tür hastalıklara bilimsel olarak müdahale edilmektedir. Tüketicilerimiz, doktorlarına ve sağlık kuruluşlarına danışmadan bu tür ürünlere yönelmesin. Örneğin bazı ürünler için Türkiye ve dünyadaki sağlık kuruluşlarından ‘insan sağlığına faydalı’ olduğu konusunda belgeler alınmıştır ve fiyatları yüksektir. Bu ürünlerin tıbbi olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Ancak bu ürünlerde böyle bir durum söz konusu değil.”

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları DHA (Dicle Haber Ajansi) kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.